czwartek, 12 lutego 2015

Nalewka z jarzębiny mocno wytrawna

Nie wszystkie nalewki wymagają dodatku cukru lub miodu. Można tak przygotować bardzo dobrą nalewkę z jarzębiny. Przepis jest wtedy prosty i nie wymaga naszego dużego zaangażowania. A trunek otrzymamy wyśmienity.


Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki jarzębinowej: 

  • jarzębina
  • wódka

Nie podaję dokładnych proporcji poszczególnych składników, ponieważ zależą one głównie od naczynia, w którym postawimy nalew. Należy do niego wsypać owoce jarzębiny, które potem zalejemy wódką tak, by wszystkie owoce były całkowicie przykryte. 

               Czytaj też: Jak zrobić dobrą nalewkę z jarzębiny

Na nalewkę jarzębinę "książkowo" używa się dopiero po pierwszych przymrozkach. W praktyce możemy ją zrywać już we wrześniu, selekcjonując zdrowe owoce pozbawione części zielonych. Przed zalaniem jej wódką warto ją przez noc przechować w zamrażarce. Przed wykorzystaniem warto też na sicie sparzyć ja wrzątkiem by pozbawić ja goryczkowego smaku.

Słój z zalaną wódką (dobrze użyć mocniejszej wódki, co najmniej 45%) szczelnie zamknięty stawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu. 

                Zobacz też: Przepis na jarzębiak

Po dwóch tygodniach wódkę należy zlać i dokładnie przefiltrować. Potem już tylko nalewkę zamykamy w butelkach i wynosimy do piwnicy na kilka miesięcy. 

Z tak przygotowaną jarzębinówką można  trochę eksperymentować. Kilka kropel cytryny spowoduje, że trunek będzie szlachetniejszy. Można też do butelki włożyć kawałek suchego i wyparzonego drewna z dębu. To dla odmiany złagodzi smak. 

Nalewkę z jarzębiny podajemy schłodzoną. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz