wtorek, 1 kwietnia 2014

Nalewka truskawkowa z miodem

Truskawki, wiadomo, najbardziej smakują z cukrem i śmietaną. Ale przygotowana w sezonie nalewka z truskawek degustowana zimą ma swój niepowtarzalny smak i aromat. Nalewka z truskawek wybornie nadaję się serwowana do deserów. Podamy poniżej przepis na nalewkę z truskawek nie jest trudny, ale wymaga trochę zabawy w przelewanie.


HandmadePictures Fotolia.com

Składniki nalewki z truskawek:
  • 1 kg truskawek
  • 1 l mocnej wódki
  • 2 szklanki miodu

Na nalewkę wybieramy ładne, dojrzałe i słodkie truskawki, które obieramy z szypułek. Po wrzuceniu do słoja możemy je lekko zgnieść, by łatwiej puszczały sok. Zalewamy je wódką i odstawiamy w ciepłe miejsce na sześć tygodni

Po tym czasie nalew zlewamy. Truskawki zalewamy miodem. do tego celu najlepiej używać miodu płynnego. Gdy możemy zdobyć miód lipowy, to takiego powinniśmy użyć. Ale dobry będzie i każdy inny. 

Truskawki z miodem w ciepłym miejscu trzymamy przez dwa tygodnie. Przynajmniej raz dziennie powinniśmy potrząsać słojem, by miód się całkowicie rozpuścił.

Czytaj też: Nalewka truskawkowa z winem

Kolejny raz zlewamy płyn z truskawek. Z odciśniętych owoców możemy zrobić dżem. Natomiast płyn łączymy z tym zlanym wcześniej i kolejny raz odstawiamy.

Dopiero po tygodniu możemy przystąpić do ostatnich czynności. Nalew dokładnie filtrujemy i rozlewamy do butelek.

Nalewkę z truskawek przygotowaną według tego przepisu dobrze jest jeszcze trzymać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz