wtorek, 1 kwietnia 2014

Nalewka z pigwy łatwa i szybka

Nalewka z pigwy to chyba najczęstsze wykorzystanie pigwy. Najwięcej problemu przy nastawianiu nalewki z pigwy będziemy mieli z odpowiednim przygotowaniem owoców. Nasz trud i wysiłek zostanie potem wynagrodzony przy degustacji pigwówki.


Fot. Ahileos - Fotolia.com

Składniki nalewki z pigwy:
  • 1 litr soku ze świeżej pigwy
  • 1 litr mocnej wódki
  • 100 g cukru

Sok z pigwy najlepiej przygotować w sokowirówce. Ponieważ pigwa jest twarda będziemy mieli nieco problemu z pokrojeniem jej na kawałki, ale to i tak znacznie mniejszy wysiłek niż przygotowywanie tych owoców do bezpośredniego zalania alkoholem.

         Czytaj też: 6 reguł na to jak zrobić dobrą nalewkę

Gdy mamy już przygotowany świeży sok ze świeżych owoców pigwy słodzimy go i dokładnie mieszamy z mocną wódką. W Polsce niestety trudno jest o taką o mocy 50%, więc najpewniej użyjemy trunku 45%. 

Posłodzony sok z pigwy zmieszany z wódką odstawiamy w ciepłym miejscu na miesiąc.

Po miesiącu nastaw filtrujemy dokładnie i rozlewamy do butelek. Nalewka z pigwy wykonana według tego przepisu do spożycia nadaje się niemal natychmiast. Warto jednak dać jej czas na dojrzewanie. Zmienia ona nie tylko smak, ale i kolor, który staje się coraz bardziej bursztynowy.

                Zobacz też: Przepis na pigwową z miodem

Gdy nalewka z pigwy wyda nam się zbyt esencjonalna lub kwaśna warto ją zmieszać z nalewką z czereśni dodając jej mniej więcej 10%. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz