środa, 30 kwietnia 2014

Bzowa, nalewka z czarnego bzu dla zdrowotności

Czarny bez, często występuje przy polnych drogach, na obrzeżu łąk, ogródkach działkowych i owocuje nawet na wysokości 900 m n.p.m. idealnie nadają się na nalewkę. W czerwcu i lipcu można zrobić nalewkę z kwiatów, a w sierpniu i wrześniu - z owoców. Nalewka z czarnego bzu ma właściwości lecznicze. 


Wikipedia

Składniki nalewki z czarnego bzu:

  • 350 g owoców czarnego bzu
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l czerwonego wytrawnego wina
  • 1 l wody
  • pół laski wanilii
  • 350 g cukru

Na nalewkę z czarnego bzu wybieramy tylko owoce dojrzałe, zdrowe i dokładnie oczyszczone z szypułek. Jeśli niektóre owoców są już podwiędnięte to nic nie szkodzi. Umyte dokładnie wsypujemy do słoja i przy pomocy tłuczka warto je nieco rozgnieść. Dodajemy przeciętną na pół (jak zawsze do nalewek) laskę wanilii i zalewamy dobrym winem. 

               Czytaj też: Jak zrobić nalewkę z kwiatów czarnego bzu

Szczelnie zamknięty słój na dwa tygodnie stawiamy w słonecznym miejscu. Potem go filtrujemy. W tym czasie z cukru i wody przygotowujemy syrop, pamiętając by nie podgrzewać za bardzo wody. Przefiltrowany płyn wlewamy do słoja, dodajemy do niego syrop i na końcu spirytus. Szczelnie zamknięte odstawiamy w to samo miejsce jeszcze na siedem dni.

Po tym czasie nalewkę ponownie filtrujemy. Rozlewamy do butelek i wynosimy do piwnicy. Nalewka z czarnego bzu powinna leżakować jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. 

Pamiętajmy, że owoce mają właściwości przeczyszczające, moczopędne działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i nawet odtruwająco. Możliwości więc zastosowania nalewki "dla zdrowotności" więc nie zabraknie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz