Przyrządzania perliczki nie ma się co obawiać. Jest ona bardzo podobna do kurczaka. Samo mięso ma jednak zgoła inny smak.
Fot. Engel62 z Pixabay |
Do przygotowania potrzeba jest:
- perliczka (waga ok. 1 kg)
- 3 gałązki świeżego rozmarynu
- 4 gałązki świeżego tymianku
- liść laurowy
- 20 dag masła
- 100 ml rosołu
- 50 ml białego wina
- główka czosnku
- sól, pieprz
Perliczka ma najchudsze mięso z całego drobiu. Ma go mniej niż kurczak, o kaczce czy gęsi nie wspominając. Ma to swoje wady, gdyż z takiego mięsa bardzo łatwo otrzymać suchy wiór niż smaczna potrawę.
Ale jak to zwykle bywa coś jest za coś. Odrobina staranności przy przygotowaniu tego ptaka odwzajemni się bardzo dobrym smakiem. Mówi się, że perliczka ma smak zbliżony nawet do bażanta, ale jest znacznie mniej skomplikowana przy gotowaniu, bo nie wymaga kruszenia.
Nie na darmo więc ten ptak był rarytasem na ucztach i bardzo popularnym daniem wśród szlachty. Niestety zwyczaj hodowania perliczek zanikł i dziś trudno o kupno sztuki pochodzącej z dobrej hodowli. Z dobrej to znaczy nie takiej, gdzie hodowla odbywa się na skalę przemysłową, drób karmi się kukurydzą i potem mięso jest żółte. Dobra perliczka powinna mieć mięso białe.
Wzorując się na przepisach na kurczaka perliczkę można też przygotować piekąc ją na butelce z piwem. Lejące się piwo zapobiegnie jej wyschnięciu. Można też ją przyprawić jak kurczaka z ziołami i upiec w brytfance.
Wykonanie
Ten przepis to jedno z klasycznych dań francuskich, ale odnoszących się właśnie do kurczaka. Moja modyfikacja polega właśnie na tym, że podmieniłem ptaki. W oryginale jest to przepis "Kurczak z Burgundii".Perliczkę płuczemy i suszymy papierowym ręcznikiem. Nacieramy pieprzem i solą. Skrzydełka dobrze jest przywiązać do korpusu to wtedy bardzo nie wyschną. Nogi perliczki też dobrze związać, by nie odstawały.
Do wnętrza wkładamy zioła, a wino mieszamy z rosołem. Masło kroimy na cienkie plasterki. W tym czasie piekarnik podgrzewamy do temperatury 200 stop. C.
Perliczkę kładziemy w naczyniu żaroodpornym, grzbietem do dołu. Okładamy kilkoma plasterkami masła i pieczemy około godziny. To jednak nie koniec.
Mniej więcej co 10 min perliczkę powinniśmy polewać masłem, a gdy oni się skończy - sosem z pieczenia. Przy pierwszym polewaniu masłem do naczynia wkładamy całą, nieobraną główkę czosnku. Wyjmujemy ją też na kilka minut przed końcem pieczenia.
Z ząbków czosnku wyciskamy miękki już miąższ i ucieramy go z odrobiną soli. Mieszamy z winem i rosołem, oraz sosem z pieczenia. Sos podgrzewamy aż gęstnieje i przelewamy do sosjerki. Perliczkę rozwiązujemy i dzielimy na części.
Perliczkę podajemy z sosem. Jako dodatki mogą być pieczone ziemniaki lub smażone borówki albo smażona dynia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz