niedziela, 7 lipca 2019

Nalewka morelowa na winie

Przepis na nalewkę morelowa na winie ma tę zaletę, że trunek gotowy jest do spożycia już po pięciu dniach. Przygotowanie nalewki morelowej jest proste i nie zajmuje wiele czasu.

na stole kielich i karawka z nalewka morelowa, obok na tacy świeże owoce i koszyk z butelka
Fot. Iryna Wilson - Fotolia.com

Do przygotowania nalewki morelowej na winie potrzebujemy:


  • 15 dojrzałych moreli
  • 1,5 l białego wina
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,25 l wody
  • 0,2 kg cukru
  • 1 laska cynamonu

Morele należą do grupy owoców tak zwanych zdrowych. Poprawiają samopoczucie, regulują ciśnienie i opóźniają starzenie. Mają wiele składników, tak potrzebnych nam do zdrowego życia. Szklanka soku z moreli dostarcza nam witaminy C w ilości jaką potrzebujemy każdego dnia.

Podobno najzdrowsze są morele suszone, bo to jedyne suszone owoce, które mogą jeść cukrzycy. My jednak tych owoców suszyć nie będziemy, tylko zrobimy z nich nalewkę. Możemy zrobić wspaniała i aromatyczną nalewkę z moreli na rumie, albo bardziej delikatną, ale też pełną słodyczy, uwielbianą przez płeć piękną nalewkę morelową. 

Te podane w linkach przepisy mają jednak jedną wadę. Trzeba długo czekać, aż trunek objawi nam się całym swoim smakiem. Dziś zapoznamy się z przepisem, który da nam gotową nalewkę już po pięciu dniach. Takie ekspresowe tempo nie jest wyjątkiem. Również tak szybko można przygotować błyskawiczną nalewkę z wiśni.

Wykonanie

Dojrzałe i zdrowe owoce pozbawiamy pestek i wrzucamy do emaliowanego garnka. Dolewamy wody i na malutkim ogniu gotujemy przez około 5 minut, aż owoce zmiękną. Wtedy przecieramy je przez sito używając do tego drewnianych narzędzi. Ani garnek ani łyżki nie mogą być wykonane ze stali ani tym bardziej z aluminium.

Masę morelową wrzucamy do szklanego słoja. Dodajemy laskę cynamonu (ok. 3 cm). Morele zalewamy spirytusem i słój szczelnie zamykamy. Odstawiamy w słoneczne miejsce.

Po pięciu dniach do garnka wlewamy wino (wytrawne lub półwytrawne). Wsypujemy cukier i delikatnie podgrzewając mieszać aż się cukier rozpuści. Wtedy wino wlewamy do słoja i dokładnie mieszamy.

Zaletą tego przepisu jest to, że nalewki nie trzeba filtrować. Po usunięciu kory cynamonu zawartość słoja przelewamy do butelek, które dobrze zamykamy.

Nalewka jest od razu gotowa do degustacji. Przed podaniem należy tylko wstrząsnąć butelką.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz