środa, 5 czerwca 2019

Czosnek pieczony

Pieczony czosnek traci przykry aromat czosnku surowego. A jednocześnie jest wyjątkowo smaczny i jeść go można na okrągło. Nawet smarując pajdę chleba.


glowka czosnku upieczona z papryka czerwona

Do pieczenia czosnku potrzebujemy:


  • kilku główek czosnku
  • oliwy lub oleju w niewielkich ilościach
  • odrobiny soli
  • octu balsamicznego opcjonalnie

O tym, że czosnek jest niezbędnym wręcz dodatkiem do wielu dań to chyba każdy wie. Nie można bez niego nawet zakisić ogórków. Z czosnku można też robić nalewki, które utrzymują organizm w świetnej formie. Prawdziwą moc leczniczą odkryto w Tybecie skąd pochodzi świetny przepis na czosnkową dawkowaną w określonych ilościach. 

Kiszony czosnek wzbogaca smak wielu potraw, a na przykład w kuchni litewskiej jest on prawdziwym przysmakiem. Pieczony wspaniale współgra z wieloma mięsami, chlebem, jest delikatesem również spożywanym solo. Dlatego też warto od czasu do czasu potrudzić się o przygotowanie pieczonego czosnku. To nie jest takie trudne. 

Wykonanie


Główki czosnku bardzo ostrym nożem ścinamy od góry mniej więcej o jeden centymetr. Trzeba to zrobić tak, by wszystkie ząbki były od góry odsłonięte.

Główki czosnku ustawiamy na blasze do pieczenia. Skraplamy kilkoma kroplami oliwy (lub oleju). Dzięki temu czosnek w czasie pieczenia nabierze ładnej barwy. Warto go też odrobinę posolić. Dla wzbogacenia aromatu można polać kilkoma kroplami octu balsamicznego.

Tak przygotowane główki czosnku wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stop. C. Czas pieczenia wynosi około 30-40 min.

Po wystygnięciu upieczony czosnek bardzo łatwo wychodzi z łupin. Jeśli zrobiliśmy go w niewielkiej ilości to zjadamy czosnek na bieżąco. Gdy zrobiliśmy go w większej ilości to możemy obrane z łupin ząbki czosnku wrzucić do słoika i zalać oliwą. Tak zakonserwowany można przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

Podobnie czosnek możemy upiec przy przygotowaniu dań z grilla. Wzbogaci on wtedy smak serwowanych potraw. 

Czosnek pieczony jest wprost wymarzonym dodatkiem do masła czosnkowego. Świetnie smakuje do chleba, wędlin, pieczonego mięsa, frytek i wielu, wielu innych potraw.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz