czwartek, 7 sierpnia 2014

Nalewka czosnkowa

Nalewka z czosnku należy do grupy nalewek o właściwościach leczniczych. W Internecie pełno jest porad o nalewce czosnkowej wykonanej według mnichów tybetańskich. Wolę jednak inną recepturę i staropolskie spożywanie - po kieliszku do poduszki. I nie czarujmy się - nalewka czosnkowa nigdy nie głaszcze podniebienia i pozostawia specyficzny zapach.

Fot. Salvatoren
Składniki nalewki z czosnku:

  • główka czosnku
  • 0,75 l wódki
  • cytryna
  • szklanka miodu

Czosnek obieramy i kroimy w słupki. Nie miażdżymy, nie przeciskamy przez praskę, bo potem dużo będzie kłopotu z filtrowaniem. Umytą cytrynę kroimy w ćwiartki. Wszystko to umieszczamy w słoju.

Teraz czosnek i cytrynę zalewamy miodem. Dobrze by to był miód płynny. Aby szybciej się rozpuścił można go nieco podgrzać, ale pamiętajmy by nie przekraczać temperatury 40 stop.C. Gdy miód znajduje się w słoju zalewamy go wódką.
Szczelnie zamknięte naczynie odstawimy na dwa miesiące. Początkowo możemy słojem wstrząsać co jakiś czas, by mieć pewność, że miód się całkiem roztopił. 

Gdy minie termin przelewamy nastaw przez gazę. Cytryny wyciskamy. Płyn filtrujemy dokładniej i odstawiamy na kolejne dwa miesiące. Potem przelewamy nalewkę czosnkową do butelek i wynosimy do piwnicy. 

Gdy tylko zacznie się jesienna szaruga warto wspomagać się kieliszkiem nalewki czosnkowej. Wzrośnie nasza odporność i zmniejszy się szansa na przeziębienie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz