czwartek, 6 października 2016

Nalewka z aronii

Spośród wielu przepisów na nalewkę z aronii prezentowany poniżej jest prosty w wykonaniu i nie wymaga wyszukanych składników. Również nie  trzeba długo czekać na końcowy efekt, gdyż do degustacji nalewka aroniowa nadaje się już po 100 dniach od rozpoczęcia produkcji.

Fot: Autor
Składniki na nalewkę z aronii:

  • 1 kg owoców aronii
  • 1,5 l spirytusu
  • 0,5 kg cukru
  • 1 laska wanilii
  • kawałek suszonego imbiru

Przebrane owoce aronii myjemy i wsypujemy do słoja. Dodajemy przekrojoną na pół laskę wanilii oraz niewielki. około 2 cm, kawałek suszonego imbiru. Na to sypiemy cukier i na końcu całość zalewamy spirytusem. 

Słój musimy szczelnie zakręcić, by nie ulatniał się alkohol. Odstawiamy go w ciepłe ale jasne miejsce. Na początku codziennie, później nieco rzadziej słojem mieszamy. Cukier musi się całkowicie rozpuścić. 

               Zobacz też: Inne przepisy na nalewkę aroniową

Po czternastu dniach nastaw przelewamy przez sito. Owoce nie będą już nam potrzebne, a płyn dokładnie filtrujemy. Klarowną nalewkę wlewamy do butelek, które szczelnie korkujemy. Wynosimy je do chłodnego pomieszczenia, gdzie leżakować powinny jeszcze co najmniej przez kwartał. 

Uwaga! Jeśli ktoś woli mniej słodkie nalewki to można nieco zmniejszyć ilość dodanego cukru. Skutkuje to jednak tym, że nalewką powinna leżakować nieco dłużej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz