wtorek, 1 marca 2016

Nalewka jeżynowa z miodem

Przepis na nalewkę jeżynową z miodem powoduje, że musi ona długo dojrzewać. Jednak w rezultacie otrzymamy nalewkę o niezwykłym aromacie i nikt nie będzie miał wątpliwości, że warto było czekać.

Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki jeżynowej z miodem:

  • 1 kg jeżyn
  • 0,5 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,25 l rumu
  • 0,5 l płynnego miodu

Dojrzałe jeżyny wrzucamy do słoja i zalewamy wódką, rumem i spirytusem. Koniecznie musimy pamiętać, by z tych wszystkich alkoholi spirytus wlać jako ostatni. Słój szczelnie zamykamy i ostawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce. Raz dziennie warto tym słojem zamieszać.

Po dwóch tygodniach nalew przelewamy przez sito. Owoce warto dokładnie przecisnąć, gdyż znajduje się w nich wiele aromatycznego soku i alkoholu. Jeżyny można potem przeznaczyć na dżem i nie trzeba ich wyrzucać. 

               Zobacz też: Prosta nalewka jeżynowa

Płyn wlewamy z powrotem do słoja i dodajemy do niego miód. Słojem, już obowiązkowo, mieszamy co najmniej raz dziennie. Gdy miód się całkiem rozpuście (mniej więcej po tygodniu) płyn musimy przefiltrować i klarowny przelać do butelek.

Butelki szczelnie zamknięte wynosi do chłodnego pomieszczenia. Powinny tam leżakować przez co najmniej pół roku. Nalewka z jeżyn nadaje się do picia, gdy nabierze pięknego, rubinowego koloru. 

1 komentarz: