piątek, 11 września 2015

Lecznicza nalewka z rokitnika

Owoce rokitnika nie są łatwe do zdobycia, ale jeśli nam to się uda koniecznie musimy zrobić z nich nalewkę. Rokitnik nie tylko zawiera dużo witaminy C, ale skutecznie pomaga w obniżeniu ciśnienia, walce z zapaleniem stawów, dolegliwości żołądkowych czy zapaleniem skóry. Nalewka z rokitnika ma więc właściwości lecznicze.

Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z rokitnika:

  • 1 kg owoców rokitnika
  • 1 l spirytusu
  • 0,4 l wody
  • 1 kg cukru

Prace nad przygotowaniem nalewki zaczynamy od zmieszania spirytusu w wodą. Powinniśmy otrzymać trunek o zawartości około 70 % alkoholu. Zalejemy nim dojrzałe owoce rokitnika, które powinno się zbierać po pierwszych przymrozkach. 

Wyselekcjonowane, zdrowe owoce rokitnika najpierw należy umyć a potem umieścić w słoju. Zanim zalejemy je rozcieńczonym spirytusem, zasypmy je cukrem. Potem słój szczelnie zamknięty wynosimy w ciepłe miejsce. Co kilka dni słojem warto wstrząsnąć.

               Zobacz też: Przepis na nalewkę z derenia

Po mniej więcej dwóch miesiącach nastaw przelewamy przez sitko, a następnie dokładnie filtrujemy. Nalewkę rozlewamy do butelek, które szczelnie zamknięte powinny leżakować w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu co najmniej jeszcze przez pół roku. 

1 komentarz:

  1. Uwielbiam próbować takie nowe smaki, super naleweczka!

    OdpowiedzUsuń