niedziela, 28 czerwca 2015

Nalewka kocankowa

Nalewka z kocanki ma zastosowanie wybitnie lecznicze. Dzięki swoim właściwościom jej zażywanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Kwiaty kocanki zbieramy w lipcu. Kocanka jest rośliną często spotykaną w Polsce na polanach leśnych, nieużytkach, wydmach i w pobliżu torów kolejowych.


Składniki nalewki z kocanki:

  • kocanka
  • spirytus 
  • woda

Przepis nie zawiera dokładnych proporcji - wszystko zależy od tego jak wiele chcemy nalewki z kocanki uzyskać. Zasada jest taka, że na jedną cześć kwiatów kocanki używamy pięć części spirytusu 70%.

Spirytus o mocy 70% uzyskamy mieszając zwykły spirytus o mocy 96% z wodą. Jeśli do 350 ml spirytusu dodamy 150 ml wody, to otrzymamy pół litra spirytusu o stężeniu alkoholu zbliżonym do naszych potrzeb.

               Zobacz też: Jak filtrować nalewki

Tak więc kwiaty kocanki zalewamy takim właśnie spirytusem w słoju, który potem szczelnie zamykamy. Całość macerujemy przez 14 dni od czasu do czasu potrząsając słoikiem. Potem nalewkę filtrujemy i wlewamy do butelki.

Najczęściej nalewkę z kocanki pijemy rozpuszczając łyżeczkę nalewki w kieliszku wody. Nalewka pobudza apetyt, działa moczopędnie, pobudza trawienie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz