czwartek, 4 września 2014

Pigwowa - nalewka z pigwy

Nalewki z pigwy należą do częściej robionych domowo nalewek. Sprzyja temu dostępność owoców i ich wyrazisty smak i aromat. Nalewka pigwowa jest również wyśmienita do mieszania z innymi mniej aromatycznymi nalewkami. 


 fotoaloja - Fotolia.com
Składniki nalewki z pigwy:
  • 1 kg pigwy
  • 1 l wódki
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,5 kg cukru

Do przygotowania nalewki wybieramy oczywiście tylko dojrzałe i zdrowe owoce. Myjemy je dokładnie i kroimy w niewielkie kawałki. Wrzucamy je do słoja i zalewamy wódką. Zamknięty szczelnie słój odstawiamy w słoneczne i ciepłe miejsce.

Po sześciu tygodniach zlewamy płyn i zamykamy go hermetycznie w innym naczyniu. Owoce pigwy natomiast zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z pigwy więcej aromatu i odbierze im wypity wcześniej alkohol. Słojem od czasu do czasu wstrząsamy. 

                Czytaj też: Nalewka z pigwy łatwa i szybka

Gdy cukier całkowicie się rozpuści filtrujemy zawartość słoja przez gazę. Otrzymany syrop mieszamy z wcześniej otrzymanym płynem. Teraz dodajemy spirytus i znów w szczelnie zamkniętym słoju trzymamy nalewkę przez miesiąc. 

Ostatni etap to filtracja. Klarowny płyn ostrożnie zlewamy przy pomocy wężyka. Resztę starannie filtrujemy. Potem nalewkę wlewamy do butelek. 

               Zobacz też: Pigwowa miodem

Szczelnie zamknięte w chłodnym pomieszczeniu butelki powinny jeszcze leżakować co najmniej z miesiąc. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz