niedziela, 6 kwietnia 2014

Nalewka z dzikiej róży

Podany przeze mnie przepis na nalewkę z dzikiej róży spowoduje, że nalewka w smaku przypominać może piernik. Nic w tym dziwnego, bo składniki nalewki z dzikiej róży i na piernik są zbliżone. Poza tym nalewka z dzikiej róży z miodem należy do trunków mocnych. Ale za to doskonale rozgrzewa w jesienno-zimowe wieczory.


salita2010 - Fotolia.com
Składniki nalewki z dzikiej róży:
 • 1 kg owoców dzikiej róży
 • 0,75 l. spirytusu
 • 0,25 wódki
 • 0,25 brandy
 • 2 szklanki wody
 • 0,5 kg miodu 
 • 2 goździki
 • 2 ziarna kardamonu
 • 2 cm kory cynamonu
Owoce dzikiej róży przygotowywane do nalewki muszą być dojrzałe i pozbawione zielonych ogonków. Bywa z tym trochę mozolnej pracy, ale się opłaca. Obrane wrzucamy do dużego  słoja (o pojemności co najmniej 3 l). 

Do słoja wlewamy tez miód. Do nalewki z owoców dzikiej róży dobrze jest użyć miodu akacjowego. Nie zawsze go jednak możemy zdobyć, więc każdy inny, rzadki, też będzie dobry. 

          Zobacz też: Przepis na nalewkę z kwiatów dzikiej róży oraz przepis na nalewkę różaną z winem

Następnie wrzucamy goździki, kardamon i pokruszoną korę cynamonu. Potem wlewamy wodę, wódkę i brandy. Obojętnie w jakiej kolejności. Trzeba tylko pamiętać, by ostatni w słoju znalazł się spirytus.

               Zajrzyj tam: Żenicha kresowa

Tak przygotowany nastaw z owocami dzikiej róży powinien stać dwa miesiące. Po tym czasie zlewamy płyn. Owoców nie wyrzucamy!

Zlany płyn należy dokładnie przefiltrować. Warto to zrobić dokładnie, bo osady z dzikiej róży bardzo psują smak nalewki. A ta przefiltrowana już powinna w chłodzie zlana do butelek przeleżeć około dziewięciu miesięcy. 

          Czytaj też: 4 proste zasady jak filtrować nalewki

A co zrobić z owocami dzikiej róży? Zastosowanie jest bardzo proste - należy dodać do nich trochę przypraw i zalać wódką, brandy, spirytusem. Czynności te można powtarzać do momentu, gdy kolejnej jesieni nie nazrywamy nowych owoców dzikiej róży.

3 komentarze:

 1. Piłam kiedyś taką nalewkę i bardzo mi smakowała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wykonałam nalewkę zgodnie z przepisem, jeszcze dwa tygodnie i będę zlewać, filtrować i chować przed domownikami. Już teraz nalewka wygląda smakowicie, a jej kolor cieszy moje oczy :)
  Dziękuję za przepis i inspiracje!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń