czwartek, 21 listopada 2019

Nalewka farmaceutów zwana także mlekówką

Nalewka farmaceutów, z racji użytych do niech składników zwaną także mlekówką, przewidziana jest dla ludzi o mocnych nerwach. W pierwszej fazie produkcji wygląda ona nie specjalnie i raczej ma się ochotę ją wylać niż wypić. Trzeba jednak odczekać swoje.

na drewnianym stole stoi karawka z nalewka
Fot. AdobeStock.com

Do przygotowania nalewki farmaceutów potrzebujemy:


  • 1 kg cytryn
  • 1 l mleka
  • 1 l spirytusu
  • 1 laskę wanilii

Cytryny po umyciu obieramy dokładnie pozbywając się białych elementów, które są gorzkie i mogą nam zepsuć ostateczny smak nalewki. Cytryny kroimy w kostkę przy okazji starannie pozbywając się pestek. Kawałki bez pestek wkładamy do słoja.

Cytryny zasypujemy cukrem. Ile go użyć? To zależy od osobistych preferencji. Osoby bardziej skłonne do degustacji słodkich nalewek mogą go użyć nawet w ilości 600 g. Jeśli wolimy bardziej wytrawne trunki to nie dajmy go więcej niż 400 g.

Zobacz też: Jak zrobić likier śmietankowy

Cytryny z cukrem zgniatamy i mieszamy. Dodajemy do nich skórkę z jednej obranej cytryny i laskę wanilii. Zalewamy to mlekiem i spirytusem o mocy 95%. Słój zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na pięć tygodni. Nie zapomnijmy od czasu do czasu pomieszać i nie przejmujmy się tym, że całość wygląda jak zepsuty ser.

Teraz przystępujemy do najważniejszej operacji w przygotowaniu nalewki farmaceutów, czyli filtrowania. Ta nalewka, jak żadna inna, wymaga staranności. Filtrujemy starannie, powoli i jeśli trzeba to dwa albo i trzy razy. Powinna być klarowna, lekko żółtozielona.

Czytaj też: Jak filtrować nalewki

Przefiltrowaną nalewkę farmaceutów odstawiamy jeszcze na co najmniej dwa tygodnie. Z tego, co nam zostało po filtrowaniu niektórzy robią farsz do naleśników serwowany tylko osobom dorosłym.

Nalewkę farmaceutów podajemy schłodzoną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz