piątek, 5 lipca 2019

Nalewka z czarnej porzeczki - smorodinówka

Ten przepis na smorodinówkę, jak bywa zwana po wschodniemu nalewka z czarnej porzeczki, przeznaczony jest dla cierpliwych. Smorodinówka lubi bowiem długie leżakowanie, więc degustacja powinna nastąpić dopiero po kilku latach.

garśc owocow z czarnej porzeczki trzymana w dłoniach


Smorodinówkę robimy z następujących składników:


  • 1,5 kg czarnych porzeczek
  • 1,5 l wódki
  • 0,4 l spirytusu
  • 0,3 kg cukru

Carne porzeczki są roślinami o licznych walorach prozdrowotnych. Spożycie zaledwie 100 g tych owoców zaspokaja w 250% nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Taka ilość porzeczki dostarczy nam tylko 63 kcal. 

Czarna porzeczka jest stosowana w medycynie ludowej do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, artretyzmu i reumatyzmu. Przykładanie czarnej porzeczki po ukąszeniu przez komara lub meszki łagodzi ból. Przyśpieszają wydalanie z organizmu toskyn, są więc świetnym środkiem na kaca. 

Prawdziwie doskonała smorodinówkę (bo tak czasem, na wschodnią modłę, nazywa się czarną porzeczkę) otrzymamy, jeśli wczesną wiosną postaraliśmy się o zrobienie listówki, czyli nalewki na młodych liściach czarnej porzeczki. Dodanie jej do nalewki z tego samego owocu znacznie uwypukla smak. I wzmacnia działanie lecznicze. Doskonały przepis na nalewkę z czarnej na przeziębienie znajduje się tutaj


Wykonanie

Po takich rekomendacjach trudno nie stwierdzić, że co jak co, ale lekarstwo trzeba mieć w domu. Trzeba się tylko trochę postarać. Na nalewkę wybieramy tylko owoce zdrowe, pozbawione szypułek. Wsypujemy je do słoja posypując cukrem i zalewając wódką. Słój, szczelnie zamknięty, odstawiamy w ciepłe, ale ciemne miejsce. Co kilka dni możemy nim zamieszać.

Ponieważ nalewka i tak się będzie robić długo, nie ma się z czym spieszyć. Po miesiącu lub dwóch do słoja dolewamy spirytus. I zostawiamy w spokoju na kolejne dwa miesiące.

Po tym czasie płyn zlewamy, owoce przeznaczamy do innych celów (np. do ciasta albo do deseru). Nalewkę cierpliwie filtrujemy, a następnie wlewamy ją do butelek.

Tak przygotowana smorodinówka powinna leżakować w szczelnie zamkniętych butelkach co najmniej dziewięć miesięcy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz