sobota, 23 lipca 2016

Wytrawna nalewka z czarnej porzeczki

Przepis na nalewkę z czarnej porzeczki nie zawiera cukru. To na pewno zaleta przepisu. Wadą jest jednak to, że na gotową nalewkę z czarnej porzeczki czekać trzeba rok.


Składniki nalewki z czarnej porzeczki:

  • owoce z czarnej porzeczki
  • mocna wódka

Ten przepis nie zawiera dokładnych proporcji. Sztuka polega na tym, by znajdujące się w słoju owoce zalać wódka tak, by alkohol przykrywał owoce na dwa palce. Tak więc w zależności od wielkości naczynia i ilości posiadanych owoców czarnej porzeczki możemy kreować ilość gotowej nalewki. 

      Zobacz też: Smorodinowa, czyli nalewka z czarnych porzeczek

Przygotowanie trunku jest bardzo proste. Czarną porzeczkę wsypujemy do słoja i zalewamy wódką o mocy co najmniej 45%. Koniecznie pamiętać musimy, by wszystkie owoce były zalane. Słój musimy szczelnie zamknąć, by nie ulatywał alkohol. I odstawiamy go w ciepłe miejsce od czasu do czasu mieszając zawartością.

Po trzech miesiącach zlewamy alkohol. Owoców nie wyrzucamy - przydadzą się do herbaty lub do lodów. Płyn natomiast musimy przefiltrować i przelać do butelek. 

      Czytaj też: Nalewka z czarnej porzeczki na przeziębienie

Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do piwnicy. Tam w ciemności i chłodzie winny jeszcze leżakować przez co najmniej 9 miesięcy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz