poniedziałek, 7 marca 2016

Czereśniowa nalewka deserowa

Nalewka czereśniowa jest znakomitym dodatkiem do innych nalewek lub, wykonana według tego przepisu, do deserów. Zaletą tego przepisu na czereśniową jest krótka lista składników. Wadą - czas dojrzewania, który wynosi co najmniej pół roku.


Składniki nalewki czereśniowej deserowej:

  • czereśnie
  • spirytus

Dokładne proporcje tej nalewki wyznaczy nam ilość czereśni, jaką na tę nalewkę poświęcimy i wielkość naczynia w której chcemy ją wykonać. 

Warunkiem dobrego smaku tej nalewki jest wybór jak najlepszych owoców. Czereśnie powinny być świeże, mocno dojrzałe i oczywiście zdrowe. Drylujemy je i wsypujemy do słoja. 

            Zobacz też: Przepis na nalewkę czereśniową z rumem

W słoju czereśnie trzeba zalać spirytusem. Użyjemy do tego spirytusu rozcieńczonego do 80% mocy. W przybliżeniu, bo nie jesteśmy aptekarzami, taką moc spirytusu uzyskamy jeśli do pół litra alkoholu dolejemy nieco ponad 100 ml wody. Spirytus z wodą należy połączyć przed zalaniem czereśni.

Teraz słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłym, ale zacienionym miejscu na 10 dni. Po tym czasie nastaw przelewamy przez gęste sito. Owoce warto trochę wycisnąć - jeszcze trochę płynu z nich wyleci. Nie wyrzucamy ich, bo zakonserwowane spirytusem mogą postać i można je potem na wiele sposobów wykorzystać. Natomiast alkohol filtrujemy.

Klarowną nalewkę czereśniową przelewamy do butelek. Te wynosimy w chłodne miejsce. Wykorzystujemy dopiero po sześciu miesiącach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz