wtorek, 13 października 2015

Nalewka kawowa na rumie

Nalewka kawowa to znakomite połączenie kawy i alkoholu. Podstawą tego przepisu nalewki kawowej jest rum, więc mamy gwarancję na otrzymanie trunku o oryginalnym smaku i aromacie. A takie nalewki są uwielbiane przez panie.

Fot. Fotolia.com
Składniki nalewki kawowej na rumie:

  • 100 g mielonej kawy
  • 0,7 l rumu
  • 0,7 l wody
  • 600 g cukru
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie nalewki zaczniemy od zrobienia... kawy. W tym celu świeżo mieloną kawę zalewamy wodą (oko 350-400 ml) i na małym ogniu powoli doprowadzamy do wrzenia. Czekamy aż wystygnie, przelewamy do słoika, zamykamy i odstawiamy na dobę. 

               Zobacz też: Przepis na szybką nalewkę kawową

Następnego dnia z półtorej szklanki przegotowanej wody oraz cukru przygotowujemy syrop. Gdy w podgrzanej  lekko wodzie rozpuści się cukier syrop odstawiamy do wystygnięcia. W tym czasie przygotowany poprzedniego dnia napar kawowy dokładnie filtrujemy. Klarowny wlewamy do słoja.

Do tego samego naczynia wlewamy też wystudzony syrop z rumem i łyżeczką świeżego soku z cytryny. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Kolejnego dnia niemal gotową już nalewkę filtrujemy jeszcze raz i rozlewamy do butelek. Butelki korkujemy i wynosimy do piwnicy. Nalewka kawowa powinna w takim chłodnym pomieszczeniu leżakować jeszcze przez cztery tygodnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz