czwartek, 3 września 2015

Nalewka tarninowa dla facetów

Nalewka z tarniny wykonana według tego przepisu ma słuszną moc - większą niż przeciętna nalewka. W tym wypadku jednak moc alkoholu nie zabija smaku ani aromatu i dlatego warto wzbogacić swój barek o mocną tarninówkę.

Fot. Fotolia.com

Składniki na nalewkę z tarniny:
  • 1 kg owoców tarniny
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • 0,2 kg cukru
  • 5 goździków
Owoce z tarniny powinniśmy zbierać po pierwszych przymrozkach. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe zebrane wcześniej owoce można przez noc przetrzymać w zamrażarce. Następnie należy je umyć i wsypać do słoja. Zalewamy je najpierw wódką a potem spirytusem (nie pomylić kolejności!).


Słój z zalanymi alkoholem owocami tarniny wystawiamy w ciepłe miejsce co kilka dni potrząsając nim. Po miesiącu nastaw zlewamy. Płyn zlewamy do kolejnego słoja, który szczelnie zamykamy. Natomiast tarninę zasypujemy cukrem. Słój ponownie odstawiamy, ale codziennie nim wstrząsamy. 

Gdy po kilku dniach cukier się rozpuści i wydobędzie z owoców  tarniny resztki alkoholu i aromatu cedzimy go przez sito wyłożone gazą lub ręcznikiem papierowym. Warto też zwrócić uwagę na to, by z tarniny wydobyć jak najwięcej cennego płynu. 

Kolejna czynność to połączenie alkoholu i syropu. Oba płyny w szczelnie zamkniętym słoju powinny postać około tygodnia.

Po tym czasie nalewkę z tarniny filtrujemy i wlewamy do butelek. Butelki wynosimy w chłodne i ciemne miejsce na pół roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz