wtorek, 1 września 2015

Nalewka śliwkowa z wytrawnym winem

Przepisów na nalewki śliwkowe nie brakuje. Ten przepis, na śliwkową z winem, pochodzi z Francji. Jego wadą jest to, że wymaga dużego nakładu pracy. Smak trunku wynagrodzi nam jednak trud przygotowania z nawiązką.

Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki śliwkowej z winem:

  • 0,5 kg śliwek
  • 1,25 l spirytusu
  • 0,7 l białego, wytrawnego wina
  • 0,2 kg cukru
  • kora cynamonu

Na nalewkę śliwkową wybieramy najbardziej dojrzałe śliwki. Nie musimy ich drylować. Wrzucamy je do emaliowanego garnka, miażdżymy tłuczkiem do ziemniaków i zalewamy butelką białego, wytrawnego wina (polecane to sauvignon blanc). Śliwki z winem dusimy na małym ogniu przez dziesięć minut.

               Zobacz też: Najprostsza nalewka śliwkowa

Ciepła masę wkładamy do słoika. Dodajemy mały kawałek kory cynamonu i szczelnie zamykamy i odstawiamy w zacienione miejsce. 

Po trzech dniach czeka nas najbardziej niewdzięczna część pracy, czyli przecedzenie masy przez sitko wyłożone gazą. Musimy w to włożyć sporo pomysłowości, by uzyskać jak najwięcej soku a masa, która wyrzucimy była jak najbardziej sucha. 

Sok ponownie wlewamy do emaliowanego garnka. Dosypujemy cukier i na wolnym ogniu podgrzewamy (nie gotować!) płyn tak by cukier się rozpuścił. Zawartość garnka cały czas mieszamy używając do tego drewnianej łyżki.
Gdy syrop wystygnie musimy go dokładnie przefiltrować i klarowny wlać do słoja. Dolać spirytusu i szczelnie zamknąć. Słój odstawimy w ciemnym miejscu na kolejny tydzień. 

               Czytaj też: Jak filtrować nalewki

Po siedmiu dniach należy bardzo ostrożnie zlać klarowną część nalewki. Mętną, z dna, jeszcze raz filtrujemy możliwie jak najdokładniej. Następnie wszystko wlewamy do butelek.

Tak przygotowana nalewka śliwkowa z winem powinna jeszcze w chłodnym pomieszczeniu dojrzewać jeszcze co najmniej przez kwartał. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz