sobota, 4 kwietnia 2015

Nalewka podbialowa z kwiatów podbiału

Zanim przyjdzie czas na wykonywanie nalewek owocowych warto spróbować swoich sił przy zrobieniu nalewek kwiatowych. Kwiaty podbiału zbieramy rano, oszczędzając kwiaty nierozwinięte, przekwitłe lub rosnące na niezbyt ładnie wyglądających krzewach. Nalewka podbiałowa ma właściwości lecznicze.

Fot.Shutterstock.com
Składniki nalewki z kwiatów podbiału:

  • 40 świeżych kwiatów podbiału
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 0,25 kg cukru

Świeżo zebrane kwiaty podbiału myjemy w misce i suszymy na ręczniku papierowym. Suche i czyste wrzucamy do słoja do którego wlewamy pół litra wódki zrobionej ze spirytusu - szklankę spirytusu mieszamy ze szklaną wody. Jeśli nie chce nam się osobno mieszać spirytusu z wodą. to najpierw kwiaty zalejmy wodą dopiero potem mocniejszym trunkiem. 

              Czytaj też: Nalewka z kwiatów fiołków

Zamknięty szczelnie słój odstawiamy w ciemne ale i ciepłe miejsce na dwa miesiące. Po tym czasie do słoja wlewamy wystudzony syrop zrobiony ze szklanki wody i cukru. Zalany syropem słój odstawiamy na dwa tygodnie. 

Po tym czasie nastaw przelewamy przez sito wyłożone gęstą gazą. Rozlewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy. Nalewka podbiałowa powinna jeszcze leżakować przez dwa miesiące. 

Nalewkę z kwiatów podbiału pijemy w czasie przeziębień i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz