piątek, 27 lutego 2015

Nalewka herbaciana z miodem

Nalewka herbaciana należy do grupy nalewek, które można przygotowywać przez cały rok. Podany tu przepis na nalewkę z herbaty z miodem i spirytusem wymaga długiego czasu leżakowania. Ale tak przygotowany trunek można również spożywać przez cały rok. 

fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z herbaty z miodem:

  • 4 łyżki zielonej herbaty
  • 0,5 l spirytusu
  • 2 łyżki miodu
  • 0,5 l wody
  • 0,5 laski wanilii

Przygotowanie tej nalewki zaczynamy od zagotowania wody. W czasie gdy ona się gotuje kroimy laskę wanilii na pół, a następnie ją siekamy i wrzucamy do gotującej się wody. 

Liście herbaty umieszczamy w małym garnku. Zalewamy je wrzącą woda i odstawiamy aż wystygnie. Do letniego naparu dodajemy miód (nie dodawajmy go absolutnie do wrzątku ani ciepłej wody!) i mieszamy, żeby się dobrze rozpuścił. 

               Czytaj też: Przepis na nalewkę herbacianą na spirytusie

Kolejny krok to przelanie słodkiego już naparu do słoja i dodanie do niego spirytusu. Słój, szczelnie zamknięty, odstawiamy w ciepłe ale i ciemne miejsce codziennie nim mieszając.

Po dwóch tygodniach nalew przelewamy przez sitko, na którym zostaną liście herbaty.  Z drobniejszych rzeczy odfiltrujemy płyn przelewając go na przykład przez ręcznik papierowy.

Teraz nalewkę herbacianą wlewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy w chłodne i ciemne miejsce. Tak przygotowaną nalewkę warto skosztować po pół roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz