sobota, 28 lutego 2015

Listkówka brzoskwiniowa czyli nalewka na liściach brzoskwini

Listkówka brzoskwiniowa ma oryginalny smak i aromat. Podany tu przepis na listkówkę daje nam nalewkę damską - jej moc to około 35%, ale otrzymamy dwa litry dobrego trunku. Dużą zaletą listkówki brzoskwiniowej jest to, że można ją pić niemal natychmiast po przygotowaniu.


Fot. Fotolia.com
Składniki listkówki brzoskwiniowej:
  • 2 pełne garście liści brzoskwini
  • 1,25 l spirytusu
  • 1,5 l wody
  • 0,25 kg cukru
  • 3 k kwasku cytrynowego
  • laska wanilii
Listkówke (czasem zwaną listówką) brzoskwiniową przygotowujemy ze zdrowych, świeżo zerwanych liści brzoskwini. Liście myjemy, wrzucamy do słoja i zalewamy spirytusem. Pod szczelnym przykryciem czekamy cztery do sześciu godzin, aż spirytus nabierze ładnego, zielonego koloru. 

               Czytaj też: Przepis na listówkę porzeczkową


W czasie gdy spirytus nabiera koloru z wody, cukru, wanilii i kwasku cytrynowego robimy syrop, który odstawiamy do wystygnięcia. Pamiętajmy też, by laskę wanilii przekroić wzdłuż, bo wtedy odda ona cały swój aromat.

Następnie nastaw na liściach trzeba przelać przez sito. Liściom już dziękujemy, natomiast uzyskany płyn łączymy z syropem. Teraz go dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek.

               Zobacz też: przepis na nalewkę brzoskwiniową


UWAGA! Butelki powinny być ciemne, bo listkówka brzoskwiniowa nie lubi światła. Pod jego wpływem zmienia ona kolor na mniej apetyczny. 

Nalewkę na liściach brzoskwini można pić zaraz po jej zrobieniu. Jeśli jednak poleży ona w ciemnej piwnicy przez miesiąc, to wzbogaci swój aromat. Należy ją podawać schłodzoną do temperatury 10-12 stop.C

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz