wtorek, 12 sierpnia 2014

Nalewka daktylowa

Nalewka z daktyli, czyli daktylowa ma oryginalny smak. Jest to bardzo dobra nalewka pod warunkiem jednak, że jej nie przesłodzimy. Jej zaletami jest to, że daktyle obecnie łatwo dostać. Nalewka daktylowa nie musi także długo leżakować.


Fot. Liz West

Składniki nalewki daktylowej:

  • 1 kg świeżych daktyli
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 1 kg cukru pudru. 

Daktyle musimy dokładnie umyć, osuszyć i pozbawić pestek. Potem je kroimy w nieregularne paski i wrzucamy do słoja. Zalewamy spirytusem, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne ale ciepłe miejsce.

Następne prace przy nalewce z daktyli mamy po dwóch tygodniach. Wtedy robimy syrop z cukru i wody (cukru można dodać mniej) i wlewamy do słoja. Odstawiamy w to samo miejsce na kolejne dwa tygodnie. 

Po tym czasie nastaw zlewamy. Owoce mocno wyciskamy, żeby wydobyć z nich resztki spirytusu. Przelane odstawiamy, nadal szczelnie zamknięte, na tydzień. 

Przychodzi czas na filtrowanie nalewki. W tym celu naczynie delikatnie przenosimy w miejsce gdzie będziemy przeprowadzać filtrowanie. Przez tydzień osady zdążyły już opaść na dno, więc w górnej części naczynia mamy klarowny płyn. Najlepiej ściągnąć go przy pomocy wężyka winiarskiego uważając, by nie zassać osadów. Gdy klarowny płyn trafi już do butelek filtrować będziemy tylko niewielką część nalewki. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i trunku. 

Przefiltrowana nalewka  daktyli w butelkach powinna leżakować co najmniej przez miesiąc. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz