sobota, 30 sierpnia 2014

Jarzębiak - wódka z jarzębiny.

Jarzębiak tym się różni od nalewki jarzębinowej, że wymaga mniej zachodu przy jego wytwarzaniu. Ale jarzębiak musi dłużej dojrzewać. Dobry jarzębiak otrzymamy odczekawszy cierpliwie rok.


Photographee.eu - Fotolia.com

Składniki jarzębiaku:

  • 300 g owoców jarzębiny
  • 1,1 l spirytusu 
  • 0,4 l wody
  • 200 g cukru

Do jarzębiaku wybieramy tylko owoce dojrzałe. Teoretycznie należy je zrywać po pierwszych przymrozkach. Ale jeśli zerwiemy je wcześniej możemy jagody jarzębiny schować na noc do zamrażarki. Po rozmrożeniu zanurzamy je na dwie minuty we wrzącej wodzie (w celu pozbycia się goryczki) i zostawiamy do wysuszenia. 

Z cukru robimy karmel podgrzewając go na patelni. Karmel wlewamy do słoja w którym znajdują się już owoce jarzębiny. Zrobienie z cukru karmelu ma na celu uzyskanie ładniejszego koloru finalnego już produktu. 

               Czytaj też: Jarzębinówka - dobra nalewka z jarzębiny

Jarzębinę zalewamy spirytusem o mocy 70%. Taki uzyskamy jeśli wymieszamy spirytus 96% z wodą w proporcjach podanych w składnikach. W praktyce wygląda to tak, że nieco więcej niż litr spirytusu rozcieńczamy w nieco mniej niż pół litrze wody (przegotowanej a potem ostudzonej). 

Słój, szczelnie zamknięty, wynosimy do piwnicy na pół roku. Po tym czasie nastaw najpierw przelewamy przez sito wyłożone gazą, a potem sam płyn dokładnie filtrujemy.

               Zobacz też: Przepis na wytrawną nalewkę z jarzębiny

Przefiltrowany jarzębiak wlewamy do butelek i szczelnie zamknięty zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na kolejne sześć miesięcy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz