czwartek, 12 czerwca 2014

Nalewka winogronowa z jasnych winogron

O tym, że z winogron robi się wino to niemal każdy wie, ale nie wszyscy mają świadomość, jak dobra jest nalewka z winogron. Przy czym nalewkę winogronową można robić z jasnych jak i z ciemnych winogron. Tutaj podany przepis na nalewkę z winogron preferuje wykorzystanie owoców jasnych.
fot. Droid Gingerbread
Składniki nalewki z winogron:
  • 1 kg białych winogron
  • 0,8 l spirytusu
  • 200 g cukru
  • laskę z kory cynamonu
  • goździki
Wyselekcjonowane winogrona należy bardzo dokładnie umyć (zwłaszcza te kupione w sklepie) i obrać z szypułek. Potem wrzucić do garnka i bardzo powoli podgrzewać nie zapominając o nieustannym mieszaniu. Gdy cała masa się gotuje mieszamy ją jeszcze przez dziesięć minut. 

Gorące winogrona trzeba osuszyć i następnie i przetrzeć przez sito. Porada może być taka, że przez sito najlepiej przeciera się używając chochli, której dno jest duże i wypukłe. Jest więc kompatybilne z wklęsłym sitkiem. 
Przetartą masę winogronową przekładamy do słoja.

               Czytaj też: Nalewka winogronowa z miodem

Zalewamy ją spirytusem, dodajemy cukier, trzy goździki i około dwa centymetry kory cynamonu. Słojem wstrząsamy, szczelnie zamykamy i odstawiamy na cztery tygodnie.

               Zobacz też: Przepis na nalewkę winogronową z różą

Po miesiącu cały nastaw dokładnie filtrujemy. Rozlewamy do butelek i zanosimy w chłodne miejsce do leżakowania. Na pól roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz