środa, 24 lutego 2016

Nalewka z czerwonych porzeczek

Nalewka z czerwonych porzeczek jest jedną z popularniejszych. Nic dziwnego, bo jest ona łatwa w produkcji i nie potrzeba skomplikowanych składników. Wadą tego przepisu na nalewkę z czerwonej porzeczki jest to, że trunek powinien leżakować przez kilka miesięcy. 

Fot. Fotolia.com
Składniki nalewki z czerwonej porzeczki:

  • 1 kg owoców z czerwonej porzeczki
  • 1,5 l spirytusu
  • 1 kg cukru
  • pół laski wanilii

Porzeczkę trzeba obrać i umyć. Nie ma potrzeby zgniatania owoców. Wrzucamy porzeczki do słoja, dodajemy do niego laskę wanilii (wanilię zawsze kroimy wzdłuż). Zalewamy spirytusem i w szczelnie zamkniętym słoju stawiamy w nasłonecznionym miejscu. Co kilka dni słojem mieszamy.
Po czterech tygodniach płyn ze słoja zlewamy. 

         Zobacz też: Przepis na szybką nalewkę z czerwonej porzeczki

Przetrzymujemy go w hermetycznym naczyniu (pamiętajmy, że alkohol najszybciej paruje). Owoce zasypujemy cukrem. Cukier ma za zadanie wydobyć z owoców pozostały w nich alkohol i aromat porzeczkowy. Dlatego też stawiamy słój w słonecznym miejscu, ale teraz codziennie nim mieszamy. 

Po dwóch tygodniach zawartość słoika przelewamy przez sito wyłożone gazą. Otrzymany płyn łączymy z tym wcześniej przelanym. Wlewamy do opróżnionego już słoja i odstawiamy na tydzień.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak nalewkę dokładnie przefiltrować  i wlać do butelek. Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do piwnicy, gdzie zostawiamy je w spokoju na co najmniej pół roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz