środa, 17 czerwca 2015

Prosta nalewka jeżynowa

Ten przepis na nalewkę jeżynową skierowany jest przede wszystkim do tych osób, które lubią proste nalewki owocowe. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieli trunku dobrego i aromatycznego. Starannie wykonana nalewka jeżynowa zawsze się obroni.


Fot. Pan Piter
Składniki nalewki jeżynowej

  • 3 szklanki jeżyn
  • 0,4 kg cukru
  • 1 l mocnej wódki

Na nalewkę lepsze są jeżyny leśne, ponieważ są kwaśniejsze i aromatyczniejsze od tych ogrodowych. w czasie wycieczki do lasu w zupełności wystarczy nazbieranie trzech szklanek takich jeżyn. Wybieramy oczywiście takie najbardziej dojrzałe i zdrowe.

            Zobacz też: Nalewka jeżynowa słodko-kwaśna 


Umyte jeżyny wrzucamy do słoja. Warto je lekko zgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Dopiero wtedy zalewamy je wódką. Doborze jest użyć wódki mocniejszej, takiej o zawartości alkoholu 45%. Dobrze zakręcony gąsiorek odstawiamy w nasłonecznionym miejscu. 
       
Po tygodniu płyn zlewamy. Z owoców robimy dżem albo cokolwiek innego - w każdym razie nie wyrzucamy ich. Natomiast do płynu dodajemy cukier i odstawiamy słój na kolejne trzy tygodnie. 

               Czytaj też: Nalewka na jeżynach z miodem

Potem już nie pozostaje nic innego jak przefiltrować płyn i wlać go do butelek. Nalewkę z jeżyn praktycznie można pić od razy po jej przygotowaniu, ale przechowywać warto w chłodnym miejscu. 

1 komentarz:

  1. Dlaczego zawsze wychodzi mi galareta alkoholowa a nie nalewka?

    OdpowiedzUsuń