Ten przepis na nalewkę jeżynową skierowany jest przede wszystkim do tych osób, które lubią proste nalewki owocowe. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieli trunku dobrego i aromatycznego. Starannie wykonana nalewka jeżynowa zawsze się obroni.
Fot. Pan Piter |
Składniki nalewki jeżynowej
- 3 szklanki jeżyn
- 0,4 kg cukru
- 1 l mocnej wódki
Na nalewkę lepsze są jeżyny leśne, ponieważ są kwaśniejsze i aromatyczniejsze od tych ogrodowych. w czasie wycieczki do lasu w zupełności wystarczy nazbieranie trzech szklanek takich jeżyn. Wybieramy oczywiście takie najbardziej dojrzałe i zdrowe.
Zobacz też: Nalewka jeżynowa słodko-kwaśna
Umyte jeżyny wrzucamy do słoja. Warto je lekko zgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Dopiero wtedy zalewamy je wódką. Doborze jest użyć wódki mocniejszej, takiej o zawartości alkoholu 45%. Dobrze zakręcony gąsiorek odstawiamy w nasłonecznionym miejscu.
Po tygodniu płyn zlewamy. Z owoców robimy dżem albo cokolwiek innego - w każdym razie nie wyrzucamy ich. Natomiast do płynu dodajemy cukier i odstawiamy słój na kolejne trzy tygodnie.
Czytaj też: Nalewka na jeżynach z miodem
Potem już nie pozostaje nic innego jak przefiltrować płyn i wlać go do butelek. Nalewkę z jeżyn praktycznie można pić od razy po jej przygotowaniu, ale przechowywać warto w chłodnym miejscu.
Dlaczego zawsze wychodzi mi galareta alkoholowa a nie nalewka?
OdpowiedzUsuńZ cukrem przesadzasz, a na płynach oszczędzasz. Dolej szklankę rumu i będzie dobrze. Ale pewno przez te 3 lata sam na to wpadłeś.🙂
OdpowiedzUsuń