środa, 11 marca 2015

Listkówka bukowa z ginem

Nalewki z wykorzystaniem buku nie są popularne. A szkoda, bo nalewka z orzechów bukowych, czy listkówka bukowa są oryginalnymi trunkami. Wykorzystanie tego przepisu na listkówkę bukową na ginie z odrobiną koniaku spowoduje, ze w barku będziemy mieli trunek, który zadziwi każdego.

Liście bukowe

Składniki listkówki bukowej:

  • litrowy słój młodych liści bukowych
  • 1 l ginu
  • 0,1 l koniaku
  • 0,15 l przegotowanej wody
  • 0,2 kg cukru

Listkówka bukowa to nalewka, którą przygotowuje się szybko i nie wymaga ona długiego czasu leżakowania. Umyte młode liście bukowe umieszczamy w kamionkowym naczyniu  i zalewamy ginem. Jeśli, z różnych powodów, nie chcemy użyć ginu to możemy go zastąpić wódką, ale ostateczny efekt będzie inny (nie znaczy, że gorszy). 

               Czytaj też: Przepis na nalewkę z orzeszków bukowych

Szczelnie zamknięta kamionka powinna odstać w ciepłym miejscu przez tydzień. Potem zlewamy płyn, nie zapominając dobrze wycisnąć liści.

Nieco wcześniej powinniśmy przygotować syrop z wody i cukru. Syropu nie trzeba gotować - używamy wody przegotowanej i podgrzewamy ja na tyle, by cukier się łatwo rozpuścił. Wystudzony syrop mieszkamy ze zlanym alkoholem i całość dokładnie filtrujemy. Na koniec dolewamy koniak. 

Klarowną nalewkę przelewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy na tydzień w chłodne miejsce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz