środa, 28 maja 2014

Nalewka z czeremchy, czyli czeremchowa ale na koniaku

Nalewka z czeremchy wpisuje się na listę tych nalewek, które mają właściwości zdrowotne. Nalewka z czeremchy łagodzi kaszel i pomaga przy biegunkach. Jednym słowem nalewka z czeremchy powinna się znaleźć w każdym barku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy nas kaszel złapie. A warto mieć zapas czeremchowej, która jest nie tylko skuteczna ale i smaczna.

Składniki nalewki z czeremchy

  • 1 kg owoców czeremchy
  • koniak
  • cukier

Dlaczego nie ma dokładnych proporcji? Bo w przypadku tej nalewki akurat dużo zależy od wielkości naczynia w którym będziemy ją przygotowywali i od naszego gustu - nalewkę z czeremchy można zrobić mniej lub bardziej wytrawną

Przygotowanie zaczynamy od tego by owoce przebrać i wysuszyć. Najlepiej jest to zrobić na słońcu, ale jeśli nie mamy takich możliwości można czeremchę suszyć w piekarniku dbając, by temperatura nie przekraczała 70 stop. C. Gdy czeremcha wyschnie owoce trzeba rozgnieść, wsypać do słoja i zalać koniakiem. Koniaku musi być tyle, by wszystkie owoce były przykryte. 

Szczelnie zamknięty słój odstawiamy na dwa miesiące. Po tym czasie płyn zlewamy i słodzimy. Najlepiej zacząć od dodawania niewielkich ilości cukru i smakując. W momencie gdy uznamy, że nalewka jest dość słodka filtrujemy ją.

Potem już wystarczy przelanie do butelek i wyniesienie do chłodnego pomieszczenia na pół roku. 


1 komentarz:

  1. Witam, mam pytanie: czy pestki owoców czeremchy nie dodadzą smaku goryczy?

    OdpowiedzUsuń