Śledzie

piątek, 17 maja 2019

Szaszłyk z piersi kurczaka


Szaszłyki z piersi kurczaka przygotowuje się łatwo. Przepis jest prosty. Wymaga on jednak nieco czasu, w czasie którego kurczak na szaszłyki leży w marynacie.


kurczakowy szaszlyk, szaszlyk z piersi kurczaka
Fot. Pixabay.com

Do przygotowania szaszłyków z piersi kurczaka potrzebujemy:

  • 2 piersi z kurczaka
  • 2 łyżki musztardy
  • 2 łyżki płynnego miodu
  • 4 łyżki sosu sojowego
  • oliwę
  • sól

Najpierw przygotowujemy marynatę. Polega to na zmieszaniu musztardy z miodem i sosem sojowym. Jeśli mamy ochotę to smak marynaty możemy wzbogacić dodając mielonego czarnego pieprzu, imbiru (najlepiej świeżego, startego), chilli albo nawet szczyptę cynamonu. Wszystko zależy od składników, które mamy pod ręką i naszej kreatywności.

Wśród naukowców trwa dyskusja, czy kurczaka myć przed przyrządzaniem, czy lepiej tę czynność sobie odpuścić. Ostatnio poważne naukowe amerykańskie autorytety są raczej zdania, że mycie drobiu może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wszystko to dlatego, że myjąc kurczaka chlapiemy brudną wodą na wszystkie strony. A to w tej wodzie może być wiele niebezpiecznych i szkodliwych bakterii, które zamierzamy zmyć. I choć rzeczywiście nie będzie ich na mięsie to mogą one trafić na wszystko co leży w pobliżu zlewu. Naukowcy ci podkreślają, że najważniejsza jest obróbka termiczna i dlatego mysie nie ma sensu.

My jednak zachowujemy się tradycyjnie. Dlatego ostrożnie umyte piersi kurczaka suszymy ręcznikiem papierowym i kroimy w paski o grubości 1,5 - 2 cm. Zanurzamy je w marynacie i zostawiamy je co najmniej na noc. Jeśli nie mamy aż tyle czasu, to możemy okres marynowania skrócić, ale nie powinien być on krótszy niż godzinę.


               Zobacz też: Zapiekane udka kurczaka 


Jeśli nie mamy możliwości ugrillowania tych szaszłyków, to możemy je przypiec w piekarniku. Powinniśmy go rozgrzać do temperatury 200 stop. C.

Wyjęte z marynaty paski kurczaka nadziewamy wzdłuż na patyczki. Żeby mięso lepiej się trzymało łapiemy za końcówki paska i delikatnie przekręcamy nim w taki sposób jakbyśmy zawiali cukierek. Gotowe szaszłyki kładziemy na blaszce wyłożonej pergaminem skropionym oliwą.

Szaszłyki w piecu (jeśli przygotowujemy je w piekarniku) nie powinny leżeć dłużej niż 10 min. Na grillu dość szybko uchwycimy moment, w którym będą gotowe. Nie warto ich przeciągać, bo mięso będzie potem suche. 

Szaszłyki podawać można z zapieczonymi suszonymi  morelami, które wcześniej leżały w tej samej marynacie.



Tatar ze śledzia


Tatar ze śledzia to danie, które można błyskawicznie przygotować. Śledziowy tatar nadaje się idealnie jako przekąska. Przepis jest prosty i łatwy - do wykonania dla osób nieobytych w kuchni.


 
tatar śledziowy, tatar z matiasów, jak przygotować tatar ze śledzia
Fot. Pixabay.com

Składniki potrzebne na tatara ze śledzia:

  • 0,5 kg matiasów
  • 0,15 kg ogórków kiszonych
  • 0,15 kg marynowanych grzybów
  • 2 małe cebule
  • 2 łyżki oleju
  • sól, pieprz


W przypadku tego tataru dużo zależy od przygotowania śledzia. Matiasy (czym się polskie matiasy różnią od prawdziwych pisałem w tej wiadomości), bo z nich najczęściej korzystamy w kuchni, musimy odpowiednio wymoczyć.

Czas tej operacji zależy od stopnia zasolenia śledzi i każdy musi zdecydować sam jak długo chce trzymać rybę w mleku. Tak właśnie – w mleku a nie w wodzie, bo woda wypłukuje wiele śledziowego aromatu i matias traci w smaku. A przygotowany na tatara musi być wyrazisty i nie może być mdły.

Tak więc w zależności od stopnia zasolenia śledzia moczymy je dłużej lub krócej w mleku. Wszystko zależy od tego, jak bardzo słone matiasy lubimy. Następnie śledzia suszymy – najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika. Kroimy w możliwie drobną kostkę. Do tej czynności warto się przyłożyć, bo potem od tego zależy jak gotowe danie zaprezentuje się na stole. Drobne kosteczki pieprzymy i odstawiamy.

               Zobacz też: Śledź korzenny w oleju

Równie drobno siekamy pozostałe produkty, czyli ogórki kiszone, cebulę oraz marynowane grzyby. Teraz wszystkie te składniki (włącznie z pokrojonym wcześniej śledziem) starannie mieszamy w półmisku dodając olej. 

Może to być olej rzepakowy, lniany lub z pestek winogron. To jest pole do działania i wyobraźni, gdyż smak tatara ze śledzia może zmieniać właśnie olej. Dzięki zmianie oleju to tatar ze śledzia za każdym razem może smakować inaczej.  Na końcu degustujemy i w razie potrzeby doprawiamy jeszcze pieprzem i solą.

Tak przygotowanego tatara schładzamy w lodówce. Powinien tam postać kilka godzin pozwalając też na to by wszystkie smaki harmonijnie się połączyły.

Tatara że śledzia podajemy przystrojonego na przykład pietruszką, albo jak na zdjęciu kawałkami avocado. W tym miejscu wiele zależy od naszej wyobraźni. Tatar świetnie smakuje, gdy połączymy go z kieliszkiem zmrożonej wódki.



Krem ze szparagów po wiedeńsku


Sezon na szparagi nie jest długi, bo zaczyna się w drugiej połowie kwietnia i kończy w czerwcu. A w czasie sezonu warto zrobić krem ze szparagów.

 
krem szparagowy, zupa ze szparagow, zupa szparagowa
Fot. Karolina Grabowska z Pixabay.com

Na przygotowanie kremu ze szparagów potrzebujemy:

  • 0,5 kg białych szparagów
  • 1,5 l bulionu warzywnego
  • 2 ziemniaków
  • 2 jajek
  • cebulę
  • soli
  • pieprzu
  • pietruszki

Mimo że szparagi w Polsce zbiera się zaledwie przez dwa miesiące to jednak ze szparagów można korzystać przez cały rok. Wystarczy je tylko zamrozić lub przechować w zalewie. Maj i czerwiec to najlepsze miesiące na zrobienie zapasów szparagów na zimę bo wraz z trwającym sezonem spada ich cena.

Można oczywiście powiedzieć, że szparagi są w handlu niemal przez cały rok. Owszem, ale często są to warzywa importowane, przywożone z Ameryki Południowej. Są więc nie tylko wątpliwej świeżości, ale i nie mają takiego smaku jak te uprawiane w Polsce. Nie musimy się wstydzić naszych plantacji, bo wiele z nich eksportuje szparagi za granicę. Zwłaszcza do Niemiec i do Austrii, gdzie rośliny te są znacznie bardziej popularne niż u nas.

Przepis


Na krem szparagowy wybieramy szparagi białe. Obieramy je, ale czubki zostawiamy w osobnym naczyniu. Zanim ich nie zużyjemy powinniśmy przechowywać je z zimnej wodzie, nawet z lodem.

Obrane trzonki szparagów kroimy w plasterki po około 2 cm. Ziemniaki kroimy w kostkę, ale gotujemy je w osobnym naczyniu. Szparagi natomiast wrzucamy do bulionu i gotujemy do miękkości. Potem dorzucimy do nich ugotowane i przecedzone ziemniaki.

               Zobacz też: Krem ze szparagów ze świeżym szczypiorkiem

 Cebulę drobno kroimy i szklimy na patelni. Najlepiej zrobić to na wolnym ogniu, a cebule smażyć na maśle. Po wrzuceniu jej na patelnię wartą cebulę lekko posolić. Jeśli gaz jest rzeczywiście mały to cebula może się tak szklić nawet 15 min. Potem wrzucamy ją do garnka.

Garnek odstawiamy, by nieco przestygł. Zajmujemy się jajkami. Musimy z nich oddzielić żółtka, które mieszamy z odrobiną wywaru szparagowego. Dodajemy go dwa lub trzy razy - po to by ogrzać żółtko. Rozciapane powoli wlewamy do zupy, którą intensywnie mieszamy. Podgrzewamy, ale uważamy by już jej nie zagotować.

Lekko wystudzoną zupę blendujemy. Następnie przecieramy przez sitko. Najlepiej pomóc sobie w tym wykorzystując chochlę. Jej sposób ma kształt zbliżony do wgłębienia sita,  więc robota nie zajmie dużo czasu. Przetarty krem będzie miał jednolitą strukturę i w tym wypadku świadczy to o klasie kucharza.

               Czytaj też: Jak zrobić krem ze szparagów

Teraz dodajemy do nich czubki, które odcięliśmy na samym początku. Nie musimy ich gotować bo są one delikatne i momentalnie w ciepłej zupie miękną. Krem ze szparagów podajemy w talerzach udekorowanych pietruszką z ugotowanymi samymi czubkami szparagów.

Przepis ten przywiozłem z Wiednia, dlatego też tak nazwałem ów pyszny krem.