Podany tu przepis na nalewkę z porzeczek dotyczy porzeczek białych, czerwonych lub czarnych. Sposób przygotowania nalewki jest taki sam dla każdych z tych owoców. A na dodatek jest to przepis prosty.
Fot. Fotolia.com |
Do przygotowania nalewki z porzeczek potrzebne są:
- porzeczki
- mocna wódka
Porzeczki to jedne z częściej wykorzystywanych owoców na nalewki. I słusznie, bo to bardzo wdzięczny surowiec, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jest przepis na nalewkę z czerwonych porzeczek do spożycia zaraz po jej zlaniu. Bardzo dobra jest nalewka z czarnych porzeczek zwana ze wschodnia smorodinową. Z tych samych owoców można też zrobić nalewkę wytrawną.
Wdzięcznym surowcem do mieszania z innymi są czerwone owoce. Można na przykład zrobić kompozycję z czerwonych owoców, wykorzystując porzeczki, maliny, wiśnie i truskawki zalewając je spirytusem. Na wódce można przygotować nalewkę z porzeczek, wiśni i agrestu. Natomiast miłośnicy bałkańskich smaków na pewno nie zapomną o porzeczkach w czasie nastawiania nalewki wieloowocowej zwanej ratafią.
Wykonanie
Tutaj przedstawiam przepis, stosunkowo łatwy, na zrobienie wytrawnej nalewki z czerwonych porzeczek. Żeby jednak doświadczyć jej pełnego smaku, trzeba uzbroić się w cierpliwość.Przebrane, dojrzałe i zdrowe owoce, bo tylko takie wykorzystujemy do nalewek, pozbawione zielonych części wrzucamy do słoików lekko ugniatając. Następnie całkowicie je zalewamy wódką, według proporcji zbliżonych do tego, by na każdy kilogram owoców zużyć pół litra alkoholu.
Warto pokusić się o wódkę mocniejszą, taką o mocy co najmniej 45%, bo porzeczki obficie puszczają sok. W przypadku użycia słabszego alkoholu finalny produkt może wydawać się na zbyt cienki.
Słoje, szczelnie zamknięte, trzymamy przez 6-7 tygodni. Po tym czasie zlewamy płyn i lekko wygniatamy owoce. Nie wyrzucamy ich, bo można je wykorzystać do deseru, ciasta lub zrobić z nich lekko wzmocniony dżem. Alkohol natomiast starannie filtrujemy.
Zobacz też: 5 sposobów na klarowne nalewki
Przefiltrowaną nalewkę wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte wynosimy do chłodnego pomieszczenia. Najlepsza będzie po upływie sześciu miesięcy.