Podany tu przepis na śledzie korzenne jest idealnym przepisem dla tych, którzy lubią w kuchni eksperymentować i szukają własnych smaków. Zanim jednak do tego dojdzie od czegoś trzeba zacząć.
Fot. Fotolia.com
Zbierzmy więc składniki potrzebne do przygotowania śledzia w oleju:
1 kg matiasów śledziowych
400 ml mleka
400 ml oleju
2 cebule
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
2 goździki
10 ziaren pieprzu
Matiasy śledziowe moczymy w wodzie a gdy jeszcze są troszkę za słone zalewamy mlekiem. Śledzie zalane mlekiem powinny być przez minimum dwie godziny, a najlepiej całą noc. Po wyjęciu z mleka płuczemy jeszcze raz wodą i suszymy w papierowym ręczniku. Na koniec kroimy je na 2-3 cm kawałki. Cebulę kroimy w drobną kostkę. W najprostszej wersji w słoju warstwowo układamy cebulę śledzie i przyprawy, a całość zalewamy olejem. Warto jednak popróbować i wzbogacić ten smak. Można do słoja dodać kilka łyżek octu winnego, białego wina lub soku z cytryny. Można tez zrobić eksperymenty z ziołami, goździkami, większą ilością liści laurowych czy mielonego ziela angielskiego.
Tajemnica gotowania dobrego bulionu leży w szczegółach. Niby ugotować bulion potrafi każdy, ale nie każdy ugotowany bulion smakuje wybornie. Dlatego zebrałem kilka rad by ułatwić ugotowanie smacznego bulionu, podstawy zup.
Fot. Pixabay.com
Kości
Bulion przygotowujemy na kościach. Mięso, które się na nich znajduje, to tylko dodatek. Kości, drobiowe, cielęce, wieprzowe, warto przed przygotowaniem bulionu upiec w piekarniku. Gdy nie mamy na to czasu lub robimy małe ilości bulionu to z tego etapu można zrezygnować.
Warzywa
Drugim elementem każdego bulionu są warzywa. Zanim wrzucimy je do garnka warto je obrać (warzywa traktują swoją skórę jak pancerz obronny i pozbawione go szybciej oddadzą aromat). Tak samo należy je przekroić wzdłuż - zwiększymy wtedy powierzchnię przez którą warzywa oddadzą nam aromat. Dla bulionu podstawą jest seler, por, korzeń pietruszki, marchewka. Dobrze jest też dodać świeżego lubczyku, liści kapusty, zielonej pietruszki a nawet kopru. Niezbędna jest też
Cebula
Cebulę można podsmażyć na ogniu, albo nie. Warto ją jednak naciąć, by ułatwić wydostanie się aromatów z wnętrza cebuli. W główkę warto też wbić dwa, trzy goździki. Poprawią one aromat całego bulionu. Na litr wody w garnku powinna przypadać jedna cebula. Jeśli główki nie obierzemy z łupiny bulion zyska ładny, złoty kolor.
Woda
Bulion należy gotować w dużym garnku na wolnym ogniu. W warunkach domowych dobry bulion gotujemy przez 5-7 godzin. Dlatego też wody do garnka nalewamy tyle, by nie trzeba było dolewać wody w trakcie gotowania. Taka dolewka psuje nam całą robotę. Garnek należy postawić na małym ogniu, tak by jego zawartość nie bulgotała intensywnie a jedynie delikatnie pyrkała. UWAGA - bulion gotujemy bez przykrycia!
Sól
Ponieważ bulion jest podstawą do dalszego przygotowania potraw mówi się o tym, że nie należy go solić. To prawda - jeśli chodzi o smak bulion powinien być niedosolony. Jednak na samym początku gotowania należy do garnka wsypać dużą szczyptę soli. Bulion będzie bardziej aromatyczny.
Kurczak pieczony z pomarańczami to taka odmienna wersja nudnego ptaka robionego na szybko. Nad kurczakiem w pomarańczach trzeba troszkę popracować. Ale nie bójmy się - przepis jest prosty i bez problemu przygotuje go osoba z małym doświadczeniem kulinarnym.
Fot. Fotolia.com
Do zrobienia kurczaka pieczonego potrzebujemy:
kurczaka
3 pomarańcze
miód
sok z cytryny
tymianek
czosnek
sól
Kurczaka dobrze jest zacząć przygotowywać dzień wcześniej. Wtedy go myjemy, suszymy papierowym ręcznikiem i przyprawiamy. Wykorzystamy do tego sól - kurczaka trzeba dość mocno posolić i obficie posypać tymiankiem z czosnkiem - również w środku. Czosnek siekamy (nie używamy praski). Kurczaka wkładamy do naczynia, w którym jest już sok z półtorej pomarańczy i połowy cytryny oraz miód (2 duże łyżki stołowe). W takiej postaci powinien on spędzić noc w lodówce. Jeśli nie mamy aż tyle czasu to trudno, ale od tego zacznijmy pracę nad kurczakiem, by miał jak najwięcej czasu na zdobycie aromatu. Zobacz też:Zapiekane udka z kurczaka Kurczaka wyjmujemy z lodówki nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem pieczenia. Piekarnik początkowo rozgrzewamy do 220 stop.C i wkładamy do niego kurczaka z cała marynatą w naczyniu żaroodpornym. Po kwadransie zmniejszamy temperaturę do 180 stop.C. Po następnej półgodzinie kurczaka obracamy i dodajemy do niego pokrojoną w plastry pomarańcz. W ciągu pół godziny do 45 min skórka powinna się ładnie przyrumienić. Kurczaka można podać z frytkami, pieczonymi ziemniakami lub kaszą. Na talerzy podlewamy go też sosem, w którym się upiekł. Wcześniej warto go trochę zredukować.
Szparagi z pomarańczami i cebulą owinięte szynką na półmisku wyglądają bardzo elegancko. Są niewątpliwą ozdobą każdego stołu. Przepis na tak przygotowanie szparagi jest bardzo prosty.
Fot. Pixabay.com
Do przygotowania szparagów potrzebujemy:
wiązkę szparagów - 300 g
5 cienkich plasterków szynki
3 pomarańcze
2 łagodne cebule
czarne oliwki
koperek
oliwę
sól
Szparagi - około 300 g - najpierw musimy obrać, umyć i wrzucić do osolonego wrzątku na około 20 minut. Gdy szparagi się gotują, bierzemy się za pomarańcze. Najpierw je dokładnie myjemy w ciepłej wodzie, potem suszymy. Potem dwie z nich starannie kroimy w cienkie plastry. Dobrze jest więc, gdy uda nam się kupić pomarańcze z cienką skórką. W krążki kroimy też cebulę. Czytaj też:Jak przygotować szparagi zapiekane Z trzeciej pomarańczy wyciskamy sok. Mieszamy go z solą i oliwą. Tak otrzymujemy sos, którym potem polejemy szparagi i pomarańcze. Po kilka ostudzonych szparagów zawijamy w plastry szynki. Tak je umieszczamy na półmisku przekładając plastrami pomarańczy i cebuli. Następnie dekorujemy je oliwkami i gałązkami koperku. Sos podajemy osobno w sosjerce.