Śledzie

czwartek, 23 maja 2019

Szynka z indyka pieczona z pieprzem


Przygotowując szynkę z piersi indyka w domu zwiększamy gwarancję na to, że jemy wędlinę z indyka, bez dodatków wody, wieprzowiny i nie wiadomo czego jeszcze. Taka dobrze zrobiona szynka jest pyszna, sama rozpływa się w ustach i jest chętnie jedzona przez domowników do kanapek.

 
Szynka z indyka upieczona z pieprzem, przewiązana siatką i posypana ziarnami
Fot. Pan Piter

Podstawowym składnikiem do wykonania szynki z indyka (tak, wiem że ta nazwa nie do końca jest trafna, ale w handlu powszechnie funkcjonuje) potrzebna jest pierś o wadze około 1,5 kg. Czasem na to składają się dwie sztuki.

Poza tym potrzebujemy jeszcze innych składników:

  • 30 g soli peklującej
  • 2 czubatych łyżek soli kuchennej
  • 2 łyżki grubo mielonego czarnego pieprzu
  • łyżkę ziaren pieprzu
  • 2 łyżki gorczycy

Podstawą jest przygotowanie mięsa. Musimy je zapeklować, więc planując zrobienie szynki z indyka musimy rozpocząć pracę na kilka dni wcześniej.

               Zobacz też: Przepis na pysznego kurczaka w ziołach

Kawał szynki z indyka i pokrojone cienko plasterki szynki obok chleba
Fot. Pan Piter
Najpierw umyte mięso indyka wkładamy do naczynia. Najlepiej szklanego lub kamionkowego - a na pewno dużego. W zwykłym garnku gotujemy 5 szklanek wody do której dodajemy ziarnka pieprzu i sól. Gotujemy to mniej więcej pięć minut i studzimy. Do wystudzonej wody dodajemy sól peklującą (prawie zawsze jest na półce z przyprawami) i tym roztworem zalewamy indyka.

Zostawiamy go tak na 24-30 godzin w lodówce (lub innym równie chłodnym miejscu) ze dwa razy obracając. Trzeba zadbać o to, by całe mięso było w płynie, Dlatego możemy je przycisnąć na przykład małym słoiczkiem napełnionym wodą. Grunt żeby nie wypływało

Zapeklowanego indyka wyjmujemy z wody, płuczemy i suszymy na przykład papierowym ręcznikiem i jeszcze raz chowamy do lodówki na dwie godziny.

               Czytaj też: Przepis na pieczone kacze udka

Kolejna czynność to związanie szynki. Można to albo zrobić wiążąc sznurkiem, albo wkładając w specjalną siatkę wędliniarską o przekroju 28 mm. Bez względu na to, któa metodę wybierzemy to musimy to zrobić tak mięso było zwarte, tak jakbyśmy musieli zaoszczędzić miejsce na kolejne produkty. Chodzi o to, by potem przy krojeniu plastry były zwarte i nie rozpadały się. Związaną wędlinę następnie obtaczamy w zmielonym pieprzu zmieszanym z gorczycą.

Związaną szynkę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 230 stop. C na dziesięć minut. Po tym czasie obracamy i zostawiamy na kolejne 10 min. Potem ustawiamy temperaturę już tylko na 100 stop. C. i pieczemy tak szynkę około dwóch godzin. Zostawiamy ją do wystygnięcia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz