Koniec maja i czerwiec to idealny okres, by zrobić nalewkę na płatkach kwiatu maku. Nalewka makowa nie jest mocna, ale za to słodka, więc odpowiadać będzie paniom. Kwiaty maku najlepiej zbierać na łące z dala od drogi o poranku.
Fot. Pan Piter |
Składniki nalewki makowej:
- 2 duże garście płatków maku
- 0,75 l wódki
- 0,25 l wody
- 02,5 kg cukru
Płatki maku polnego pięknie przyozdabiają polskie pola przykrywając pokrowcem kwiatów. Te kolory łatwo potem przenieść na karawaki z nalewką. Trzeba tylko znaleźć jakieś pole z dala od miejskich i drogowych zanieczyszczeń i nazbierać nieco makowych płatków.
Czytaj też: Nowe pomysły na nalewki kwiatowe
Zbierając płatki maku nie musimy się martwić o to, że będziemy posądzeni o narkomanie. Zdrowotne walory tej rośliny znane były już w starożytności, a obecnie są płatki maku wykorzystywane z ziołolecznictwie. Przy czym zielarze uzbierane płatki suszą i robią z nich napary. My zalejemy je alkoholem i zrobimy nalewkę.
Płatki maku działają na błony śluzowe łagodząc podrażnienia, ułatwiając odkrztuszanie i jednocześnie zmniejszają kaszel. Sprawdza się więc przy wielu chorobach, a jednocześnie pomaga walczyć z bezsennością. Pamiętajmy też by unikać małych zielonych główek maku bo są one trujące.
Przepis
Przygotowanie nalewki z płatków kwiatów maku jest proste. Świeże płatki maku wrzucamy do słoja i zalewamy wódką. Płatki muszą być całkowicie przykryte alkoholem. Tak trzymamy je przez kilka dni aż zbledną.Gdy stwierdzimy, że czas przejść do drugiego etapu przy produkcji nalewki makowej to z wody i cukru robimy syrop (robiąc syrop pamiętajmy, żeby cukier rozpuszczać w wodzie o maksymalnej temperaturze 40 stop. C). Gdy on stygnie płatki z wódką przelewamy przez sito. Sam alkohol łączymy z wystudzonym już syropem i dokładnie filtrujemy.
Czytaj też: Inny sposób przygotowania nalewki makowej
Klarowną nalewkę przelewamy do butelek. Jej zaletą jest to, że do degustacji nadaje się zaraz po zrobieniu. Ale równie dobrze zniesie przechowywanie nawet przez kilka lat.