Śledzie

wtorek, 30 kwietnia 2019

Jak filtrować nalewki? 5 sposobów na klarowność

Klarowna nalewka nie tylko świadczy o staranności wykonania, ale również zachęca do skosztowania płynu. To jednak jedno z najtrudniejszych zadań przy zabawach z nalewkami.

Nalew można filtrować na kilka sposobów. Bez względu jednak na to który wybierzemy musimy uzbroić się w cierpliwość i świadomość, że sporo procentów nam ubędzie.


jak filtrować nalewki, sposoby na filtrowanie nalewek, filtry do nalewek
Fot. Pixabay.com
Przy domowej produkcji nalewek jako filtry wykorzystać możemy gazę, płócienną lub lnianą szmatkę oraz bibułkę filtracyjną (na przykład filtry do kawy). Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Sposób I - ręczniki papierowe

Odkryty przeze mnie najpóźniej, ale jak najbardziej wart polecenia. Warto, moim zdaniem, jako bibułki filtracyjnej używać zwykłych ręczników papierowych. Poszczególne kawałki ręczników można łatwo wymieniać, nie są kosztowne a płyn przesącza się zdecydowanie najszybciej.

Prawdą jest, że nalewka nie jest idealnie sklarowana (choć lepiej niż po przepuszczeniu przez szmatkę płócienną), ale drobny osad w butelce ujawnia się dopiero po kilku dniach. To chyba najlepszy sposób jeśli weźmiemy pod uwagę czas i efekt. Zwłaszcza, że żaden z tych poniżej nie jest w 100 procentach idealny a potrafią zająć o wiele więcej czasu.

Sposób II - gaza

Gaza najszybciej przepuści nalew, ale przepuści też najwięcej farfocli (nawet gdy ją wielokrotnie złożymy). To zaskakujące, ale nie jest w stanie zatrzymać najdrobniejszych cząstek.

Sposób III - ściereczka

Ściereczka lniana lub płócienna przefiltruje w miarę dokładnie, ale powoli. Cierpliwości potrzeba szczególnie, gdy przelewamy płyn bardzo mętny lub słodki. Wtedy ściereczka bardzo szybko zakleja się i przestaje przepuszczać płyny.

Trzeba wtedy lekką ją przesunąć na sicie, by mętny nalew zaczął się filtrować przez czystą część płótna. Z tych powodów najlepiej jest przygotować kawałek ściereczki znacznie większy niż sitko. Od czasu do czasu ów filtr trzeba przepłukać w wodzie, potem dokładnie wyżąć i znów położyć na sicie.

Sposób IV - bibuła filtracyjna

Bibułka filtracyjna jest bez wątpienia najskuteczniejszym filtrem i na nalewki. Polecić go można jedynie tym, którzy mają anielską cierpliwość. Filtry nie są drogie, ale ponieważ pracują bardzo wolno, trudno je polecać. Można je zastosować do przefiltrowania osadu, który został na dnie butelki po wcześniejszym filtrowaniu za pomocą innego filtru.

Sposób V - wata do lejka

Podaję za literaturą dotyczącą nalewek - sposób nie był przeze mnie testowany. Polega on na włożeniu do lejka tamponu z waty. Do tego celu można wykorzystać tylko watę bawełnianą - wiskozowa lub mieszana się ponoć do tego nie nadaje.

Skoro płyn tak wolno się sączy, to nie sposób cały czas go kontrolować. Dlatego też  do filtrowania zrobić można specjalne urządzenie. Z plastykowej butelki odcinamy dno, w okolicach szyjki umieszczamy filtr, zalewamy to nalewką, przykrywamy i... idziemy spać. Do rana może się wszystko przesączy, choć szczerze w to wątpię.

Reasumując

Gazy używamy wtedy, gdy trzeba oddzielić większe kawałki owoców, ręczników papierowych, płótna lub lnu gdy chcemy połączyć przyzwoity efekt z czasem i filtrów do kawy, gdy jesteśmy perfekcjonistami z masą wolnego czasu.

Bez względu na to który sposób stosujemy warto sitko lub lejek przykryć spodkiem lub pokrywką, by z płynu nie uciekały procenty (niestety alkohol to najbardziej lotna frakcja).


Młoda kapusta duszona

Młode warzywa kuszą nas by je włożyć do garnka. A nie da się ukryć, że potrawy z młodej kapusty smakują wiosną całkiem inaczej niż o innej porze roku.


duszona mloda kapusta, jak udusic kapuste,
Fot. Pixabay.com

Dlatego też proponuję młodą kapustę duszoną razem z pomidorami. Składników wielu nie trzeba:

  • główka kapusty
  • trzy średnie pomidory
  • dwie cebule
  • koper
  • sól i pieprz
  • cukier
  • sok z połowy cytryny
  • łyżka masła
Kapustę szatkujemy i wrzucamy do garnka razem z masłem i odrobiną wody. Zaczynamy dusić. W tym czasie kroimy w piórka cebule i też wrzucamy do garnka. Solimy, pieprzymy, dodajemy cukier i sok z cytryny. Pomidory obieramy ze skórki (lub używamy takich z puszki, ale całe są lepsze) i wrzucamy na krótko przed końcem duszenia się kapusty. Na samym końcu dodajemy poszatkowany koper i mieszamy.

Cały czas pamiętamy o tym, że młoda kapusta dusi się szybko.


Szparagi zapiekane

Bardzo ważną rzeczą przy przygotowywaniu szparagów, nawet do zapiekania, jest ich dokładne obranie. Nawet zielone, wbrew potocznej opinii należy obrać, z tym że nie całe. Bez skrupułów należy też pozbyć się twardych i zdrewniałych końcówek. Nawet mały kawałek zdrewniałego szparaga może nadać goryczkę całej potrawie.


zielone szparagi zawiniete w sciereczke nie traca swiezosci
Fot. Pixabay.com
Jeśli nie mamy pewności, czy dostatecznie dużo odkroiliśmy - warto szparaga spróbować. Nie ma co się obawiać. Na surowo są one również smaczne i wielu kucharzy przy obieraniu szparagów je podjada.

Do przygotowania zapiekanych szparagów trzeba przygotować:


  • 1 kg szparagów
  • 10 dag żółtego sera
  • 5 dag masła
  • szklankę śmietanki
  • 2 jajka
  • sól
  • pieprz

Obrane szparagi gotujemy w osolonej wodzie z niewielkim dodatkiem cukru przez około 10 min. Następnie odsączamy na papierowym ręczniku i układamy w ogniotrwałym naczyniu. Posypujemy utartym żółtym serem (polecam oscypek) okładamy kawałkami masła i zalewamy śmietanką rozmąconą z jajami.

Szparagi można też zapiekać w inny sposób. Bardzo smaczne są zawinięte z boczkiem i obłożone serem takim jak oscypek. Przepis jak je przyrządzić znajdziemy w tym miejscu.

Do piekarnika rozgrzanego do 200 stop. przykryte wkładamy na kwadrans. Potem można je już tylko wyłożyć na talerze.