Grzyby warto mrozić, szczególnie gdy mamy ich nadmiar. Do mrożenia nadają się wszystkie najpopularniejsze odmiany: prawdziwki. podgrzybki, maślaki, rydze, kozaki, kurki, kanie i inne. Z poszczególnymi rodzajami grzybów postępujemy nieco odmiennie.
Wszystkie rodzaje grzybów przed mrożeniem trzeba oczyścić. Najłatwiej zrobimy to za pomocą nożyka i pędzelka o twardym włosiu. Nieco inaczej postępujemy z kurkami, ponieważ one są przeważnie zapiaszczone.
Zobacz też: Jak szybko i dobrze oczyścić kurki
Kozaki, prawdziwki, maślaki, podgrzybki i kanie mrozimy bez blanszowania. Oczyszczone grzyby, pokrojone w mniejsze kawałki jeśli są duże lub w całości (mniejsze egzemplarze) umieszczamy w plastikowym woreczku lub pojemniczku i wkładamy do zamrażarki.
Wyjątkiem są kanie. Ich kapelusze mrozimy w całości, nóżki możemy wysuszyć i zmielić. Potem będą świetnym aromatyzującym dodatkiem do różnych dań czy pieczeni.
Kurki i rydze przez mrożeniem trzeba przez kilka minut blanszować. W ten sposób pozbędziemy się goryczki, która często towarzyszy tym grzybom po rozmrożeniu. Kurki i rydze do woreczków wkładamy po wystudzeniu o osuszeniu na sicie.
Inne rodzaje grzybów również przed mrożeniem możemy zblanszować. Zblanszowane zajmują mniej miejsca w zamrażarce. A z tym możemy mieć najwięcej problemów. Jeśli grzyby nam się nie mieszczą w zamrażarce, to zawsze możemy je zamarynować.
Grzyby zamrażamy w porcjach do jednorazowego użycia. Rozmrożonych nie można ponownie zamrażać. Natomiast przez użyciem nie musimy ich bezpośrednio odmrażać, bo stracą wiele ze swojego aromatu.
Zamrozić możemy też grzyby wcześniej usmażone.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz