Śledzie

piątek, 16 października 2015

Nalewka głogowo-miodowa

Głóg korzystnie wpływa na organizm. Poprawią pracę serca, obniża ciśnienie, wzmacnia, uodpornia, uspokaja. Dlatego owoc warto wykorzystać na nalewkę, bo nalewka z głogu, a do tego z miodem, ma bardzo zbliżone właściwości. A nie wolno zaprzepaścić okazji do zrobienia i zażycia lekarstwa.



głóg ze spirytusem, nalewka z głogu z miodem, przepis na nalewkę głogową z miodem. nalewka głogowa,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki głogowo-miodowej: 

  • 2 kg owoców głogu
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 0,5 l miodu akacjowego
  • 1 cytryna

Dojrzały i przemrożony głóg należy pozbawić szypułek i umyć. Wsypujemy go do słoja i tam zalewamy miodem, letnią wodą i na końcu spirytusem. Słój szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciepłym miejscu od czasu do czasu mieszając nim. 

Po tygodniu dobrze umytą cytrynę obieramy ze skórki. Odkładamy ją by podeschła, a resztę cytryny kroimy w plastry. W miarę możliwości wyjmujemy pestki, a cytrynę wrzucamy do słoja. To samo robimy ze skórką gdy ona już nieco podeschnie.

                  Zobacz też: Przepis na nalewkę z głogu

Czekamy kolejne trzy tygodnie i płyn zlewamy przez gęste sito wyłożone gażą. Degustujemy nalewkę i jeśli będzie zbyt słodka to możemy dodać jeszcze do dwóch gram kwasku cytrynowego. Płyn filtrujemy i wlewamy do butelek.

Szczelnie zamknięte butelki zostawiamy w chłodnym pomieszczeniu na co najmniej trzy miesiące. 

czwartek, 15 października 2015

Nalewka z dyni z imbirem i cynamonem

Nalewka z dyni z imbirem jest trunkiem o niezbyt dużej mocy. Ma jednak ciekawy aromat i dzięki dodaniu korzeni ma właściwości rozgrzewające. Dodatkowym plusem dyniówki jest też niska cena potrzebnych do niej produktów.



dyniówka, nalewka  dyni na spirytusie, nalewka dyniowa, nalewka z dyni na wódce, nalewka z dyni z imbirem,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z dyni:

  • 1 kg dyni
  • 1 l wódki
  • 0,2 l wody
  • 300 g cukru
  • 1 cm świeżego imbiru
  • 2 cm kory cynamonowej

Dynię najpierw należy obrać, wydrążyć gniazdo nasienne i następnie pokroić w małą kostkę, którą umieszczamy w słoju. Wrzucamy do niego też kawałek świeżego imbiru oraz korę cynamonu. Wszystko to zalewamy wódką. Najlepiej jest użyć mocnej, 45. procentowej. Koniecznie musimy zadbać, by cała dynia była zalana.

Słój, w trosce o procenty, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu słojem warto zamieszać. Po 21 dniach nastaw zlewamy i filtrujemy. Ponieważ dynia wchłonęła sporo alkoholu dlatego warto ją mocno wycisnąć.

            Zobacz też: Jak filtrować nalewki

W czasie gdy nalewka będzie filtrowana my z przegotowanej wody i cukru przygotowujemy syrop. Wodę lekko podgrzewamy i dosypujemy do niej cukier do momentu aż się całkiem rozpuści. Wtedy też zdejmujemy syrop z gazu i odstawiamy do wystygnięcia. 

Ostatni etap to połączenie klarownej już dyniówki z syropem i wlanie płynu do butelek. Butelki również szczelnie zamykamy i ostawiamy do chłodnego pomieszczenia. 

Nalewka z dyni powinna jeszcze w chłodzie dojrzewać przez pół roku. 



wtorek, 13 października 2015

Nalewka kawowa na rumie

Nalewka kawowa to znakomite połączenie kawy i alkoholu. Podstawą tego przepisu nalewki kawowej jest rum, więc mamy gwarancję na otrzymanie trunku o oryginalnym smaku i aromacie. A takie nalewki są uwielbiane przez panie.


kawowa, nalewka z kawy, przepis na nalewkę kawową, przepis na nalewkę z kawy,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki kawowej na rumie:


  • 100 g mielonej kawy
  • 0,7 l rumu
  • 0,7 l wody
  • 600 g cukru
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie nalewki zaczniemy od zrobienia... kawy. W tym celu świeżo mieloną kawę zalewamy wodą (oko 350-400 ml) i na małym ogniu powoli doprowadzamy do wrzenia. Czekamy aż wystygnie, przelewamy do słoika, zamykamy i odstawiamy na dobę. 

               Zobacz też: Przepis na szybką nalewkę kawową

Następnego dnia z półtorej szklanki przegotowanej wody oraz cukru przygotowujemy syrop. Gdy w podgrzanej  lekko wodzie rozpuści się cukier syrop odstawiamy do wystygnięcia. W tym czasie przygotowany poprzedniego dnia napar kawowy dokładnie filtrujemy. Klarowny wlewamy do słoja.

Do tego samego naczynia wlewamy też wystudzony syrop z rumem i łyżeczką świeżego soku z cytryny. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Kolejnego dnia niemal gotową już nalewkę filtrujemy jeszcze raz i rozlewamy do butelek. Butelki korkujemy i wynosimy do piwnicy. Nalewka kawowa powinna w takim chłodnym pomieszczeniu leżakować jeszcze przez cztery tygodnie.


piątek, 9 października 2015

Jak przygotować likier Kahlua

Kahlua to nie jest nalewka ale likier pochodzący z Meksyku. Używamy go do drinków, deserów a nawet dodatku do kawy. Kahlua, choć sklepowa ma tylko 20% alkoholu, to jest droga. Korzystając z tego przepisu uzyskamy likier za stosunkowo małe pieniądze.



jak zrobić likier Kahlua, Kahlua, przepis na likier Kahlua,


Składniki do przygotowania likieru Kahlua:



  • 1,5 szklanki kawy rozpuszczalnej
  • 1,25 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 8 szklanek cukru
  • 2 laski wanilii

Do przygotowania likieru Kahlua będziemy jeszcze potrzebowali naczynia z grubym dnem. To do niego wlewamy wodę, kawę i cukier. Naczynie stawiamy na gazie i podgrzewamy cały czas mieszając. Gdy cukier i kawa się rozpuszczą płyn odstawiamy je do wystygnięcia. 

Gdy napar wystygnie wlewamy do niego spirytus. Następnie płyn przelewamy do słoja. Dodajemy do niego też wanilię, którą - jak zawsze - przecinamy na pół wzdłuż. Teraz słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne zarazem miejsce.

               Zobacz też: Przepis na likier Amaretto

Po dwóch tygodniach nie pozostaje nam nic innego jak przecedzenie nastawu. Ta czynność nie wymaga wielkiej filozofii - wystarczy przelać trunek przez gęste sito wyłożone kilkukrotnie złożoną gazą.

               Czytaj też: Jak samemu zrobić curacao

Przefiltrowaną Kahluę wlewamy do butelek. Zanim jej skosztujemy musimy przez miesiąc przetrzymać ją w chłodnym pomieszczeniu. 

czwartek, 8 października 2015

Nalewka imbirowa

Nalewka imbirowa powinna się znaleźć niemal w każdym domu. Powód jest prosty - nalewka ma przede wszystkim właściwości rozgrzewające. W słotne dni poprawia humor i wzmacnia organizm. Poprawia też trawienie.



imbir na spirytusie, nalewka imbirowa, nalewka z imbiru, przepis na nalewkę imbirową,


Składniki nalewki imbirowej:


  • 20 g zmielonego imbiru
  • 0,7 l spirytusu
  • 0,75 l wody
  • 200 g cukru
  • 4 g mielonego kardamonu
  • 5 g cukru waniliowego

Przygotowanie nalewki imbirowej według tego przepisu powinniśmy od przygotowania spirytusu o mniejszej mocy. W tym celu 0,7 l spirytusu rozcieńczamy szklanką przegotowanej, ale i wystudzonej, wody. Tym sposobem otrzymujemy alkohol o mocy zbliżonej do 70%.

              Zobacz też: Nalewka imbirowa w siedem dni 

Tym spirytusem zalewamy mielony imbir i kardamon uprzednio umieszczone w słoju. Ten nastaw szczelnie zamykamy a słój odstawiamy w ciepłe miejsce na miesiąc.

Po tym czasie płyn łączymy z syropem. Nastaw zaczynamy flitować, a gdy pojawiają się pierwsze klarowne krople robimy syrop. Użyjemy do tego pół litra przegotowanej wody i cukier. Pamiętajmy, żeby wodę delikatnie podgrzewać - dosłownie tyle by rozpuścił się cukier. Dodajemy do niego także cukier waniliowy (nie mylić z najłatwiej dostępnym w handlu cukrem wanilinowym). 

Przefiltrowaną już nalewkę możemy wymieszać z syropem i wlać do butelek. Te szczelnie zamknięte powinny jeszcze poleżeć w chłodnym miejscu przez co najmniej cztery miesiące. 

Ta nalewka najlepiej smakuje mocno schłodzona. 

czwartek, 1 października 2015

Z czego robimy nalewki w październiku

Październik to miesiąc w którym przyroda już na dobre przygotowuje się do snu zimowego. Zmniejsza się zatem liczba owoców i ziół z których można jeszcze przygotowywać nalewki. Przyroda nie jest jeszcze okrutna i pozostawia nam całkiem przyjemny wybór.



jak filtrować nalewki, nalewki w październiku,
Fot.Fotolia.com
Łatwo dostępne i najsłodsze są o tej porze roku winogrona. Są one bardzo popularne w ogrodach i na działkach. Jeśli dobrze się do sezonu przygotujemy to możemy przygotować zarówno nalewkę na winogronach jasnych a także na winogronach ciemnych. Warta polecenia jest również nalewka z winogron z dodatkiem miodu oraz winogronowa z płatkami róży.

Na działce znajdziemy jeszcze inne owoce doskonałe na nalewki. Są wśród nich gruszki. Z licznych przepisów warto wymienić damską nalewkę gruszkowo-pomarańczową lub znacznie mocniejszą i bardziej aromatyczną nalewkę gruszkową. 

               Czytaj też: Z czego robimy nalewki we wrześniu

Doskonałe trunki można przygotować z jabłek i znajdziemy na nalewkę jabłkową kilka przepisów. W tym również na nalewkę z rajskich jabłek. Popularną i chętnie pijaną jest również nalewka z pigwy, którą można zrobić na kilka różnych sposobów. Nie wolno również pominąć śliwek. Nalewki śliwkowe mają wspaniały aromat i należą do ulubionych trunków autora tego wpisu.

Koniecznie też wybrać się trzeba za miasto i do lasu. Tam znajdziemy całkiem sporo owoców nadających się na nalewki. Bardzo popularna, ale trudna do zbierania jest tarnina, z której można przygotować nie tylko wspaniałą nalewkę tarninową, ale również wino. Natomiast z owoców czarnego bzu warto zrobić i nalewkę bzową i sok.

Większość leśnych owoców powinna być zbierana po przymrozkach. Łatwo możemy nadrobić niedoskonałości przyrody i owoce zamknąć na noc w zamrażarce. Koniecznie tak musimy zrobić z jarzębiną, by nalewka jarzębinowa nie miała nieprzyjemnej goryczki. Warto też sięgnąć po dojrzałe owoce głogu. Rewelacyjną nalewkę w smaku zbliżoną do piernika otrzymamy z dzikiej róży. Jeżeli będziemy mieli szczęście to być może trafimy na rokitnik, z którego nalewkę chętnie pijał proboszcz Wilkowyj.

               Zobacz też: Jak filtrować nalewki

Włócząc się po bezdrożach warto patrzeć pod nogi. Być może uda się trafić na żurawinę. Nalewka żurawinowa ma wiele cech zbawiennych dla naszego zdrowia, więc warto w nią zaopatrzyć barek. Dla odważniejszych poszukiwaczy smaków nalewkowych polecić można też nalewkę na orzechach bukowych.