Śledzie

piątek, 30 stycznia 2015

Nalewka z porzeczek, malin, wiśni i truskawek

Robienie nalewek to sztuka wydobywania aromatów. Dlatego popularne jest mieszanie różnych płynów. Ale odpowiedni walorów szukać już można na etapie doboru owoców. Znakomity efekt daje nalewka wykonana z czerwonych porzeczek, malin, wiśni i truskawek. Zwana jest ona nalewką z czerwonych owoców lub kresową.



nalewka z czerwonych porzeczek ze spirytusem, nalewka z malin, nalewka z truskawek, nalewka z wiśni, owoce ze spirytusem,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki:


  • 0,5 kg czerwonych porzeczek
  • 0,5 kg malin
  • 0,5 kg wiśni
  • 0,5 kg truskawek
  • 0,75 l spirytusu
  • 0,75 l wody
  • 0,75 kg cukru

Do tej nalewki wybieramy wyłącznie dojrzałe owoce. Wiśnie drylujemy i razem z pozostałymi owocami wrzucamy do słoja. Zalewamy przegotowaną ale wystudzoną wodą i spirytusem (dokładnie w takiej kolejności). Odstawiamy w nasłonecznione miejsce. 

               Zobacz też: Przepisy na nalewki wieloowocowe

Po dwóch tygodniach zlewamy płyn, który dokładnie filtrujemy. Owoce lekko wyciskamy, ale ich nie wyrzucamy. Nasiąknięte alkoholem szybko się nie zepsują, a przydadzą się do deserów, lodów lub wypieków. Uzyskany natomiast płyn mieszamy z cukrem i odstawiamy ponownie na kilka dni kilkakrotnie mieszając. Gdy cukier się rozpuści nalewkę możemy przelać do butelek. 

Trunek dojrzewa szybko i degustację możemy rozpocząć już w dwa tygodnie później. 

czwartek, 29 stycznia 2015

Nalewka wieloowocowa dla cierpliwych

Stara zasada mówi o tym, że nalewka im starsza, tym smak i aromat ma bogatszy. Do rekordzistek należy wykonana według tego przepisu nalewka wieloowocowa. Jej cykl produkcyjny trwa aż półtora roku.


nalewka wieloowocowa, nalewka z wielu owoców, owoce z wódką, przepis na nalewkę wieloowocową,
Fot. m-studio - Fotolia.com


Składniki nalewki wieloowocowej: 

  • 0,5 kg truskawek
  • 0,5 kg malin
  • 0,5 kg czarnych porzeczek
  • 0,5 kg czerwonych porzeczek
  • 0,5 kg agrestu
  • 0,5 kg wiśni
  • wódka
  • cukier

Składników w tej nalewce jest dużo, więc na przygotowanie trunku powinniśmy wybrać spore naczynie. Nie musimy się przejmować tym, że nie wszystkie owoce chcą dojrzewać w tym samym czasie. Po prostu dojrzałe i zdrowe wrzucamy do słoja i zalewamy wódką w takiej ilości by owoce były całkiem przykryte. Gdy po kilku dniach dojrzeją nowe operacje powtarzamy. Nie zapomnijmy tylko dokładnie wydrylować wiśni. 

Gdy wszystkie owoce mamy już zalane alkoholem to słój szczelnie zamykamy i ustawiamy w ciepłym i jednocześnie słonecznym miejscu na rok. Dopiero po tym czasie płyn zlewamy a owoce mocno wyciskamy - można to zrobić nawet w sokowirówce licząc się jednak z długim filtrowaniem. 

               Czytaj też: Nalewka z wiśni, porzeczek i agrestu

Przepis mówi o tym, by na każdy litr uzyskanego płynu dodać pół kilograma cukru. Otrzymujemy jednak wtedy bardzo słodka nalewkę - moim zdaniem taka ilość cukru zabiją całkiem kompozycje smaków kilku owoców. Zwłaszcza, że w słoneczne lata mają one w sobie sporo cukru. Dlatego warto zastanowić się i zmniejszyć ilość cukru w nalewce. Ale to już sprawa osobistego gustu.

Cukier rozpuszczamy w niewielkiej ilości nalewki dbając o to, by ów syrop za żadne skarby się nie zagotował. Ostudzony mieszamy z resztą płynu i całość dokładnie filtrujemy. 

Klarowny płyn wlewamy do butelek, które dobrze zamknięte wynosimy do chłodnego i ciemnego pomieszczenia. Tam powinny jeszcze leżakować przez pół roku. 

Szybka nalewka mandarynkowa na rumie

Przepisów na nalewkę mandarynkową jest co najmniej kilka. Połączenie aromatu mandarynki z rumem daje smak ekskluzywny, dlatego uważam, że taką nalewkę trzeba konieczni przyrządzić. Nalewka mandarynkowa na rumie ma swoje pochodzenie z Francji.





Składniki nalewki mandarynkowej z rumem:



  • 8 mandarynek
  • 1 l białego rumu
  • 200 g cukru
  • woda

Mandarynki, jak wszystkie owoce cytrusowe na nalewki, musimy dokładnie umyć w gorącej wodzie. Wymytą skórkę staramy się cienko obrać i pokroić w paski, a z owoców wyciskamy sok. Sok z mandarynek i pociętą skórkę umieszczamy w słoju i zalewamy rumem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. 

               Czytaj też: Przepisy na nalewki z mandarynek

Po miesiącu nastaw zaczynamy filtrować. W czasie gdy płyn sączy się przez filtr z niewielkiej ilości wody i cukru przygotowujemy syrop. Woda (przegotowana wcześniej i ostudzona) jest tylko lekko podgrzana, by cukier się w niej rozpuścił.

Gdy nastaw się przefiltruje a syrop wystygnie to oba płyny łączymy. Następnie przelewamy do butelek, które jeszcze w chłodnym miejscu powinny poleżeć przed dwa tygodnie. 
Po tym czasie możemy przystąpić do degustacji. 

czwartek, 15 stycznia 2015

Nalewka makowa na płatkach maku

Mak kwitnie od wczesnej wiosny do późnego lata. Warto wybrać się na łąkę by uzbierać nieco płatków z kwiatów maku. Wyłącznie to bo, by przygotować z nich oryginalną i rzadko spotykaną nalewkę makową. 



mak alkohol, mak z wódką, nalewka kwiatowa, nalewka makowa, nalewka na płatkach maku,
Fot. Behang.nl

Składniki nalewki na płatkach maku:


  • 1 l płatków kwiatów maku
  • 0,75 l wódki
  • 0,25 l wody
  • 0,25 kg cukru

Musimy uważać w jakim miejscu zbieramy płatki kwiatów maku. Dobrze się upewnić, że maki rosną na łące ekologicznej, z dala od pól czy sadów, w których stosowane są środki chemiczne.

            Czytaj też: Inne przepisy na nalewki kwiatowe 

Płatki delikatnie myjemy i wrzucamy do słoja. Zalewamy je alkoholem i obserwujemy jak tracą kolor. Gdy całkowicie zbledną, co zajmuje cztery do siedmiu dni wyjmujemy płatki z alkoholu. Płatki wyrzucamy a płyn mieszamy z syropek przygotowanym z wody i cukru. 

Całość filtrujemy i przelewamy do butelek. Nalewka z kwiatów maku nadaje się do degustacji od razu po jej zrobieniu. Ale warto odczekać kilka miesięcy. 

Nalewka ma delikatny, lekko słodki smak z aromatem maku. 


środa, 14 stycznia 2015

Nalewka z mandarynek klementynek

Klementynki to popularna odmiana mandarynek. Klementynki najczęściej nie mają pestek a skórka z nich ładnie odchodzi. I ją właśnie wykorzystamy do zrobienia nalewki, która będzie trunkiem słabym i słodkim, ale pobudzająco działającym na damskie organizmy.



jak przygotować nalewkę z mandarynek, mandarynki z wódką, nalewka mandarynkowa, nalewka z mandarynek,
Fot. Wiliam  Who

Składniki nalewki mandarynkowej z klementynek:



  • skórka z 8 mandarynek
  • 1 l wódki
  • 0,5 l wody
  • 0,5 kg cukru

Mandarynki przed obraniem należy dobrze umyć, ale nie szorować. Na koniec przelać wrzątkiem. Skórkę należy obrać delikatnie, tak aby było jak najmniej białej części klementynek. Potem skórkę należy pociąć w cienkie paski, wrzucić do słoja i zalać wódką. Dobrze, gdy będzie to mocna wódka - 45%, bo potem ją jeszcze rozcieńczymy. 

Po miesiącu powinniśmy przygotować wody i cukru syrop. Pamiętajmy, że syrop robimy z przegotowanej wody podgrzewając ją nieznaczni na tyle, by zechciał się rozpuścić w niej cukier. Zbyt silne podgrzanie syropu powoduje potem powstawanie niemiłego osadu. 

               Czytaj też: Mandarynkowa nalewka z mandarynek

W czasie gdy syrop będzie stygł, my filtrujemy nastaw ze skórek mandarynek i wódki. Potem oba płyny - syrop i alkohol - łączymy i wlewamy do słoja na kilka dni, ale nie dłużej niż tydzień. Ostatnim etapem jest przelanie płynu do butelek. 

Nalewkę mandarynkową z klementynek można degustować od  razu, nie wymaga ona dłuższego leżakowania. 

wtorek, 6 stycznia 2015

Nalewka kawowa na spirytusie

Nalewka kawowa jest dość prosta w przygotowaniu. Najwięcej zachodu będziemy mieli tylko z jej filtrowaniem. Ale wszelki trudy w przygotowywaniu nalewki z kawy wynagrodzi nam potem smak. 



jak zrobić nalewkę z kawy, nalewka kawowa, nalewka z kawy, przepis na nalewkę z kawy,
Fot.Fotolia.com

Składniki nalewki kawowej:


  • 100 g kawy ziarnistej
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 600 cukru
  • migdały
  • pół laski wanilii
  • mielony cynamon
  • goździki

Przygotowanie nalewki zaczynamy od przyrządzenia syropu. W tym celu podgrzewamy lekko przegotowaną wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Kiedy syrop stygnie przygotowujemy pozostałe składniki.

Na początku, niestety, mielimy kawę. Ze zmieloną będziemy potem mieli nieco zachodu przy filtrowaniu, bo szybko zatyka bibułę. Ale trzeba się z tym pogodzić.Zmieloną wsypujemy do gąsiorka. Wsypujemy do niego również pokrojone w plastry cztery migdały, przekrojoną wzdłuż połowę wanilii, kilka (max 10) goździków oraz całość doprawiamy szczyptą cynamonu. 

               Czytaj też: Jak zrobić szybką nalewkę kawową

Teraz słój zalewamy wystudzonym syropem i na samym końcu spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtora miesiąca. 

Potem nie zostanie już nic innego jak nastaw przefiltrować i wlać do butelek. Przygotowana według tego przepisu nalewka kawowa nadaje się do spożycia natychmiast. 

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Nalewka z młodych pędów sosny

Nalewka z pędów sosny jest prosta w przygotowaniu. Młode pędy sosny, takie które nie mają więcej niż 13 cm, zbieramy na początku maja. Nalewka przygotowana na takich pędach największe usługi oddaje nam jesienią i zimą.



nalewka na pędach sosny, nalewka z młodych pędów sosny, sosna alkohol, sosnówka, właściwości nalewki z sosny, zastosowanie nalewki z sosny,
Wiosenne pędy sosny


Składniki nalewki z pędów młodej sosny:


  • 2 l pędów sosny
  • 1 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • 1 kg cukru

Młode czubki gałęzi sosny wkładamy nie myte do słoików i lekko je ugniatamy. Jeśli nie mieszczą się do jednego słoja, nie ma problemu, można przecież użyć drugiego. Pędy zalewamy najpierw wódką a potem spirytusem. Słoik zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie od czasu do czasu wstrząsając nim.

Po tym czasie wyławiamy pędy sosny z alkoholu, który filtrujemy. Sosnowe czubki ponownie umieszczamy w słoju, ale tym razem warstwowo z cukrem. Teraz słój zostawiamy w ciepłym i możliwie nasłonecznionym miejscu do momentu aż cukier się całkowicie rozpuści.

Kolejny etap to wyjęcie pędów z syropu cukrowego i dokładne ich odciśnięcie. Syrop, silnie pachnący lasem, ma decydujący wpływ na aromat naszej sosnówki. 

Syrop mieszamy z odlanym wcześniej alkoholem i filtrując ponownie przelewamy do butelek. Te szczelnie zamknięte w chłodnym miejscu powinny leżeć przez kilka miesięcy.

Zastosowanie nalewki z pędów młodej sosny odkryjemy gdy przyjdzie jesienna słota i zimowe mrozy. Nalewka z pędów młodej sosny ma właściwości lecznicze i rozgrzewające. Podajmy ją w czasie przeziębień, kaszlu lub po prostu na rozgrzewkę.

niedziela, 4 stycznia 2015

Nalewka z suszonych gruszek z koniakiem

Suszone gruszki, gdy brak świeżych owoców, również są wyśmienitym surowcem do przygotowania dobrej nalewki. Podany tu przepis na nalewkę z suszonych śliwek uchodzi za luksusowy, ale przewidziany jest dla osób cierpliwych. Trunek do spożycia nadaje się dopiero po wielu miesiącach oczekiwania. 



nalewka z suszonych gruszek, nalewka z suszonych owoców, przepis na nalewkę z suszonych gruszek, suszone śliwki z wódką,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki z suszonych gruszek:


  • 0,5 kg suszonych gruszek
  • 1 l wódki
  • kieliszek koniaku
  • goździki
  • kora cynamonu
  • pół laski wanilii
Pracę zaczynamy od opłukania gruszek, które wkładamy do sitka i płuczemy zimną wodą i na koniec zalewamy wrzątkiem. Suszymy papierowym ręcznikiem. Osuszone kroimy w mniejsze kawałki i umieszczamy w słoju. Dodajemy do niego kilka goździków, kawałek kory z cynamonu (około 2,5 cm), połówkę przekrojonej wzdłuż wanilii. Całość zalewamy wódką i odstawiamy ciepłe miejsce. Od czasu do czasu słojem możemy zamieszać. 

Po dwóch miesiącach nastaw przelewamy i dokładnie filtrujemy. Do klarownego już płyny dodajemy kieliszek koniaku, który znacznie poprawi aromat. Ale zanim go poczujemy nalewkę przelewamy do butelek i szczelnie je zamykamy.

               Czytaj też: Nalewka z suszonych śliwek

Na uwolnienie całego aromatu nalewki z gruszek suszonych musimy jeszcze poczekać pół roku. W tym czasie butelki powinny leżakować w chłodnym pomieszczeniu.