Śledzie

sobota, 30 sierpnia 2014

Jarzębiak - wódka z jarzębiny.

Jarzębiak tym się różni od nalewki jarzębinowej, że wymaga mniej zachodu przy jego wytwarzaniu. Ale jarzębiak musi dłużej dojrzewać. Dobry jarzębiak otrzymamy odczekawszy cierpliwie rok.



jarzębiak, jarzębiak na spirytusie, jarzębina ze spirytusem, jarzębinówka, nalewka z jarzębiny, wódka z jarzębiny na spirytusie,
Photographee.eu - Fotolia.com


Składniki jarzębiaku:



  • 300 g owoców jarzębiny
  • 1,1 l spirytusu 
  • 0,4 l wody
  • 200 g cukru

Do jarzębiaku wybieramy tylko owoce dojrzałe. Teoretycznie należy je zrywać po pierwszych przymrozkach. Ale jeśli zerwiemy je wcześniej możemy jagody jarzębiny schować na noc do zamrażarki. Po rozmrożeniu zanurzamy je na dwie minuty we wrzącej wodzie (w celu pozbycia się goryczki) i zostawiamy do wysuszenia. 

Z cukru robimy karmel podgrzewając go na patelni. Karmel wlewamy do słoja w którym znajdują się już owoce jarzębiny. Zrobienie z cukru karmelu ma na celu uzyskanie ładniejszego koloru finalnego już produktu. 

               Czytaj też: Jarzębinówka - dobra nalewka z jarzębiny

Jarzębinę zalewamy spirytusem o mocy 70%. Taki uzyskamy jeśli wymieszamy spirytus 96% z wodą w proporcjach podanych w składnikach. W praktyce wygląda to tak, że nieco więcej niż litr spirytusu rozcieńczamy w nieco mniej niż pół litrze wody (przegotowanej a potem ostudzonej). 

Słój, szczelnie zamknięty, wynosimy do piwnicy na pół roku. Po tym czasie nastaw najpierw przelewamy przez sito wyłożone gazą, a potem sam płyn dokładnie filtrujemy.

               Zobacz też: Przepis na wytrawną nalewkę z jarzębiny

Przefiltrowany jarzębiak wlewamy do butelek i szczelnie zamknięty zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na kolejne sześć miesięcy

piątek, 29 sierpnia 2014

Nalewka z suszonych owoców, czyli bożonarodzeniowa

Nalewka z suszonych owoców z racji aromatu zwana również nalewką bożonarodzeniową wymaga kilku miesięcznego leżakowania. Podany tu przepis na nalewkę bożonarodzeniową to jedna z tych receptur, których nie trzeba się trzymać ortodoksyjnie, więc składniki można dość swobodnie modyfikować. 



jak zrobić nalewkę bożonarodzeniową, nalewka bakaliowa, nalewka bożonarodzeniowa, nalewka z suszonych owoców, przepis na nalewkę bożonarodzeniową,
Fot.Fotolia.com


Składniki nalewki bożonarodzeniowej:


  • 0,5 l wódki
  • 0,2 l spirytusu
  • 0,5 l rumu
  • 1 pomarańcz
  • 100 g fig
  • 100 g daktyli
  • 100 g rodzynek
  • 100 g żurawiny
  • 100 g orzechów włoskich
  • 100 g suszonych śliwek
  • 100 g suszonych moreli
  • goździki 
  • kora cynamonu
  • 100 g cukru

Do niewielkiego rondla wlewamy pół szklanki wódki i cukier. Wódkę delikatnie podgrzewamy by łatwiej rozpuścił się w niej cukier. Należy to robić z umiarem, gdyż pierwsze co paruje ze zbyt rozgrzanego rondla to alkohol.

Gdy wódka stygnie zajmujemy się owocami. W słoju (ok. 3l) układamy owoce warstwowo. Na samej górze kładziemy plastry pomarańczy, która wcześniej została porządnie umyta w ciepłej wodzie.

               Czytaj też: Nalewka starokawalerska z suszonych owoców

Nie należy kroić daktyli, rodzynek ani fig, gdyż nalewka wtedy mętnieje i nie pomoże nawet dokładne filtrowanie. Najlepiej układać je w całości.

Śliwki suszone nie powinny mieć pestek. W zależności od tego jakich użyjemy (suszony, wędzonych czy kalifornijskich) nalewka zmieni smak.

Jeśli mamy problem z kupnem suszonej żurawiny to z tego składnika możemy całkiem zrezygnować. Można wtedy dodać nieco więcej rodzynek. 

Do owoców wkładamy korę cynamonu (o długości około 3-4 cm) dodajemy kilka goździków i zalewamy wódką, rumem i spirytusem. Teraz słój odstawiamy w ciepłe miejsce na sześć tygodni. Od czasu do czasu możemy nim potrząsnąć tak, by wymieszać płyn.

Po tym okresie nalewkę filtrujemy. Owoców nie wyrzucamy. Przydadzą się jeszcze jako dodatek do deserów lub ciast. Nalewkę natomiast wlewamy do butelek i wynosimy do piwnicy. Najlepiej na co najmniej pół roku. 




czwartek, 28 sierpnia 2014

Nalewka cytrynowa z rumem

Nalewka cytrynowa na rumie ma tę zaletę że wszystkie składniki można łatwo kupić przez cały rok. A i okres oczekiwania na finalne efekt nie jest długi. Cała procedura robienia nalewki cytrynowej na rumie według podanego tu przepisu wynosi miesiąc.



cytrynówka na rumie, nalewka cytrynowa na rumie, nalewka z cytryną na rumie, przepis na nalewkę cytrynową na rumie,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki cytrynowej na rumie:



  • 6 cytryn
  • 1 l rumu (białego)
  • 1 l  wody
  • goździki
  • kora cynamonu
  • kolendra
  • 0,5 kg cukru pudru

Przygotowanie nalewki zaczynamy od dokładnego wyszorowania cytryn. Skórka musi być czysta, bo stanowi główny składnik nalewki. Umytą skórkę cienko obieramy albo wręcz ścieramy i wsypujemy do słoja. Z jednej cytryny wyciskamy sok i wlewamy go do skórek. Dodajemy jeszcze przyprawy i 4-5 goździków, kawałek kory z cynamonu (ok. 2 cm), kilka ziaren kolendry. Zamykamy i odstawiamy w  ciepłe miejsce. 

               Czytaj też: Przepisy na inne nalewki cytrynowe

Po tygodniu płyn filtrujemy. W czasie gdy nalewka przesącza się przez filtr z cukru i wody przygotowujemy syrop rozpuszczając cukier w podgrzanej wodzie. Gdy wystygnie syrop mieszamy z przefiltrowanym płynem i rozlewamy do butelek. 

Dobrze zamknięte butelki, zanim dokonamy degustacji, powinny jeszcze poleżeć około trzech tygodni.


Nalewka dereniowa z jagodami

Nalewka dereniowa, jedna z najpopularniejszych nalewek, bardzo zyskuje na jakości gdy dodamy do niej nieco czarnych jagód. Nalewka  derenia staje się wtedy bardziej wytrawna. A gdy pozwolimy dereniówce poleżakować długie miesiące, otrzymamy nalewkę, która nie ma sobie równych.


dereniówka, dereń na spirytusie, dereń z wódką, nalewka dereniowa, nalewka z derenia z jagodami, przepis na nalewkę dereniową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki dereniowej z jagodami:


  • 1 kg owoców derenia
  • 5 łyżek suszonych czarnych jagód
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • do 1 kg cukru

Owoce derenia musimy starannie przebrać, umyć i ponakłuwać. Tak przygotowane wrzucamy do słoja. Dodajemy suszone czarne jagody i zalewamy alkoholem. Ważna jest kolejność - najpierw wlewamy wódkę a dopiero potem spirytus. Teraz słój trzeba szczelnie zamknąć i wystawić w ciepłym i słonecznym miejscu. Co kilka dni potrząsamy naczyniem żeby z owoców staranniej wydobyć aromat.

Po sześciu tygodniach zlewamy płyn. Owoce zasypujemy cukrem (można go użyć mniej niż kilogram). Wydobędzie on z derenia i jagód resztkę aromatu i pomoże odzyskać alkohol, który się znalazł w owocach. Słojem oczywiście potrząsamy od czasu do czasu i cierpliwie czekamy do trzech tygodni aż się cukier całkiem rozpuści.

              Czytaj też: Nalewka z derenia jadalnego

Cukrowy syrop z silnym zapachem alkoholowym przecedzamy przez sito i i mieszamy z wcześniej uzyskaną nalewką alkoholową. Złączone płyny trzymamy razem przez tydzień po czym dokładnie filtrujemy i przelewamy do butelek.

Szczelnie zamknięte butelki powinny w chłodnej piwnicy leżakować co najmniej przez sześć miesięcy. Jednak gdy pozwolimy im dojrzewać tam nawet kilka lat, to trunek odwdzięczy nam się smakiem. 


wtorek, 26 sierpnia 2014

Pestkówka, czyli nalewka na pestkach z jabłek

Nalewka na pestkach jabłek to trunek szlachetny. Na pewno pestkówka ma szanse przypaść do gustu osobom, które lubią trunki wytrawne. Największym problemem przy zrobieniu nalewki na pestkach z jabłek jest pozyskanie odpowiedniej ilości pestek.



nalewka na pestkach z jabłek, nalewka pestkowa, pestki jabłek w spirytusie, pestki jabłkowe w nalewce, pestkówka,
 HandmadePictures - Fotolia.com


Składniki nalewki na pestkach z jabłek:



  • 1 szklanka pestek z jabłek
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 300 g cukru

Przygotowanie nalewki zaczynamy od zrobienia syropu z wody i cukru. Cukier można rozpuścić w lekko podgrzanej wodzie, która po przestudzeniu wlewamy do słoja. Wsypujemy do niego szklankę pestek z jabłek, zalewamy spirytusem i szczelnie zamykamy.

Słój zostawiamy w spokoju na 40 dni. Po tym czasie nastaw już tylko filtrujemy i przelewamy do butelek. Te, dobrze zamknięte, wynosimy do piwnicy na co najmniej pół roku.

Pestkówka ma to do siebie, że jej smak poprawia się wraz z upływem czasu. Jeśli więc uda się ją przechować przez kilka lat, to zadowolone będzie tylko nasze podniebienie. 


Nalewka figowa ze świeżych fig

O świeże figi w naszym handlu nie jest tak łatwo jak o suszone. Ale i one od czasu do czasu trafiają do sklepów. Zrobienie nalewki na świeżych figach nie jest proste, ale efekt wynagrodzi nam wszelkie trudny. Podany tu przepis na nalewkę figową wymaga też cierpliwości.



figi z wódką, figówka, jak zrobić nalewkę z fig, przepis na figówkę, przepis na nalewkę figową, przepis na nalewkę ze świeżych fig,
Fot. Herby (Herbert) Me - Fotolia.com

Składniki nalewki figowej ze świeżych fig:



  • 1 kg fig
  • 2 l wódki
  • 1 gruszka
  • 1 jabłko (kwaśne)
  • 200 g cukru

Najpierw musimy dokładnie umyć dokładnie figi i nie obierając ich pokroić na drobne kawałki. Podobnie robimy z gruszką i jabłkiem zostawiając gniazda nasienne. Owoce zasypujemy cukrem i przykryte ściereczką zostawiamy w ciepłym mi nasłonecznionym miejscu. Słojem od czasu do czasu potrząsamy. Czekamy około dwóch tygodni aż cukier się rozpuści. Otrzymujemy figowy syrop.

               Czytaj też: Jak zrobić nalewkę z fig suszonych

Ten  syrop trzeba teraz dokładnie przefiltrować i  połączyć z alkoholem. By nalewką miała swoją moc trzeba użyć wódki mocnej. Takiej co ma minimum 45%. Teraz nalewkę można już przelać do butelek.

Tak przygotowana nalewka figowa powinna jeszcze leżakować w chłodnym miejscu przez co najmniej pół roku. 

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Nalewka z dziurawca

Zioła na nalewkę z dziurawca można kupić w aptece, sklepie zielarskim lub uzbierać i wysuszyć samemu. Nalewka z dziurawca należy do grupy nalewek leczniczych. Można ją przygotowywać przez cały rok i zażywając po łyżeczce poprawiać sobie nastrój. 



nalewka lecznicza z  dziurwaca, jak zrobić nalewke z dziurawca,
Fot. 123RF.com

Składniki do nalewki z dziurawca: 


  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 wódki
  • 150 g suszu dziurawca. 

Samo wykonanie nalewki z dziurawca jest banalnie proste. Zioła wsypujemy do słoja i zalewamy wódką. Codziennie wstrząsamy. Po tygodniu wódkę zlewamy a zioła zalewamy spirytusem.

Operację powtarzamy, czyli codziennie mieszamy słojem. Po tygodniu spirytus zlewamy, susz dobrze wyciskamy. Nalew spirytusowy mieszamy z wódczanym, zlanym wcześniej. 
Nalewkę z dziurawca trzymamy w ciemnym miejscu. 

               Zobacz też: Nalewka majerankowa

Nalewka ma taką przewagę nad herbatą z dziurawca, że w alkoholu rozpuszcza się hiperacyna. Jest to substancja która odpowiada za nasz nastrój. Dlatego w celach jego poprawy trzeba dwa, trzy razy dziennie łyknąć pół łyżeczki nalewki z dziurawca do posiłku. 

Jeśli chcesz poznać więcej przepisów na nalewki lecznicze, kliknij w etykietę nalewki lecznicze.


piątek, 22 sierpnia 2014

Nalewka kokosowa z brandy

W krajach, w których rosną palmy kokosowe mówi się, że są to drzewa, które potrafią zaspokoić wszelkie potrzeby człowieka. Do jednej z nich należy zrobienie nalewki kokosowej. Przepis na nalewkę kokosową z brandy nie jest trudny, a trunek można degustować niemal natychmiast po jego przygotowaniu.



kokos z wódką, kokosy z wódką i brandy, nalewka kokosowa, nalewka z kokosów, przepis na nalewkę kokosową,
Fot. Steven Ford


Składniki nalewki kokosowej z brandy:



  • 2 szklanki wiórek kokosowych
  • 750 ml wódki
  • 125 ml brandy
  • 4 ziarnka kolendry
  • esencja waniliowa

Na nalewkę warto wybrać dobre wiórki kokosowe. W handlu można bowiem trafić na kiepskie, które z prawdziwym kokosem nie mają wiele wspólnego. Dobre wiórki kokosowe wsypujemy do słoja. Dodajemy ziarna kolendry i zalewamy niewielką ilością (mniej niż pół łyżeczki do herbaty) esencji waniliowej. Zalewamy alkoholem i odstawiamy w ciepłe miejsce. Słojem warto często, nawet codziennie, potrząsać.

               Zobacz też: Nalewka ananasowa na rumie

Po miesiącu nastaw cedzimy przez sitko. Wiórki możemy mocno wycisnąć. Nie wyrzucamy ich - wykorzystamy je do deserów (wyśmienite do lodów). 

Teraz nie pozostaje już nic innego jak przefiltrować nalewkę i wlać do butelek. 


czwartek, 21 sierpnia 2014

Nalewka miętowa

Podany tu przepis na nalewkę miętową jest prosty w wykonaniu i pozwala na szybkie kosztowanie nalewki z mięty. Taka nalewka miętowa na spirytusie potrafi rozgrzać a jednocześnie rewelacyjnie odświeża w czasie upałów. 



jak zrobić nalewkę miętową na spirytusie, nalewka miętowa ze spirytusem, nalewka z mięty ze spirytusem, przepis na nalewkę miętową,
Fot. Robert S. Donovan

Składniki nalewki miętowej:


  • 4 suszone liście mięty
  • 1 l spirytusu
  • 0,25 l wody
  • 200 g cukru
  • 1 ziele angielskie

Liście mięty należy najpierw nieco skruszyć i wsypać do słoja. Potem trzeba zalać spirytusem i szczelnie zamknąć. Postawić w słonecznym miejscu.

               Czytaj też: Nalewka miętowo-pomarańczowa

Po tygodniu nalewkę filtrujemy. Gdy płyn będzie się przesączać przez filtr my robimy syrop z cukru. Podgrzewamy więc wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Gdy nalewka się już przefiltruje mieszamy ją z syropem.

               Zobacz też: Nalewka miętowa po angielsku

Teraz trzeba już tylko wlać nalewkę do butelek i zakorkować. Spożywać można bez leżakowania. 

Nalewka z rajskich jabłek

Nalewka jabłkowa z rajskich jabłuszek nie jest nalewką często spotykaną. Wszystko to dlatego, że nie łatwo jest zdobyć rajskie jabłka. Jeśli jednak nam się to uda, to nalewkę z rajskich jabłek zrobić trzeba koniecznie. 



jabłka z wódką, jak zrobić nalewkę z rajskich jabłek, nalewka jabłkowa, nalewka z jabłek, przepis na nalewkę z rajskich jabłek,
Fot. thinkstockphotos.com


Składniki nalewki z rajskich jabłek:


  • 1 kg rajskich jabłek
  • 1 l wódki
  • 300 g cukru
  • pół laski wanilii
  • 5 goździków
  • kora cynamonu

Na nalewkę wykorzystujemy tylko dojrzałe rajskie jabłka. Po umyciu ich kroimy je na ćwiartki. Zostawiamy gniazda owocowe z pestkami. Pokrojone jabłuszka wrzucamy do słoja, dodajemy pół laski wanilii przeciętej, jak zawsze, wzdłuż, goździki oraz pokruszoną korę cynamonu (około 2 cm). Wszystko to zasypujemy cukrem i zalewamy wódką. Warto, by była to mocna wódka, co najmniej 45%.

Szczelnie zamknięty słój odstawiamy w ciepłe ale i ciemne miejsce na trzy tygodnie. Tego czasu, ze względu na pestki, nie warto przedłużać. Po jego upływie nastaw zlewamy przez gazę. Jeszcze nie filtrujemy, a zlany płyn zostawiamy jeszcze na tydzień.

               Czytaj też: Nalewka jabłkowa

Dopiero teraz nalewkę możemy przefiltrować dokładnie. Czystą przelewamy do butelek i dokładnie korkujemy. 

Nalewka z rajskich jabłek w chłodnym pomieszczeniu powinna jeszcze leżakować przez co najmniej sześć miesięcy. 

środa, 20 sierpnia 2014

Nalewka miodowo-cytrynowa

Nalewka z miodu i cytryny, czyli miodowo-cytrynowa, idealna jest zimową porą. A to oznacza, że za jej przygotowanie należy się zabrać latem, gdy rzadko zdarza nam się marznąć. Pory roku zmieniają się jednak szybko, więc nie zapominajmy o rozgrzewającej nalewce miodowo-cytrynowej.



nalewka cytrynowa, nalewka miodowa, nalewka miodowo-cytrynowa, nalewka rozgrzewająca, nalewka z miodem i cytryną na spirytusie,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki miodowo-cytrynowej:



  • 1 kg płynnego miodu
  • 1 l spirytusu
  • 0,25 l rumu
  • 1 l wody
  • 9 cytryn
  • 5 goździków
  • odrobina  gałki muszkatołowej

Pracę nad nalewką zaczynamy od pogrzania wody. Wrzucamy do niej goździki i szczyptę gałki muszkatołowej. Przyprawioną wodę gotujemy przez 10 min i odstawiamy do wystygnięcia. 

W tym czasie zabieramy się za cytryny. Najpierw je dokładnie myjemy. Potem obieramy cieniutko ze skóry i wyciskamy sok. Skórkę kroimy w słupki.

Do letniej już wody przelanej do dużego słoja dodajemy miód i mieszamy aż się rozpuści. Teraz wlewamy sok z cytryny, wrzucamy skórkę i dolewamy rum. Na koniec wlewamy spirytus. 

               Czytaj też: Przepis na francuską nalewkę cytrynową

Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na trzy dni. Po tym czasie nastaw filtrujemy i przelewamy do butelek. Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do chłodnego pomieszczenia. Wracamy po nie dopiero po pół roku. 

Nalewka miodowo-cytrynowa znakomicie rozgrzewa, więc warto zabrać buteleczkę jadąc na narty. 


wtorek, 12 sierpnia 2014

Nalewka miętowo-pomarańczowa z miodem

Nalewka z mięty i pomarańczy to połączenie smaków, które niejedną osobę wprawiają w osłupienie. Nalewka miętowo-pomarańczowa jest łatwa w wykonaniu. Ponieważ jednak dodaje się do niej miodu musi ona poleżakować w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.



mięta i pomarańcz ze spirytusem, miód ze spirytusem, nalewka miętowa na miodzie, nalewką z mięty i pomarańczy, przepis na nalewkę miętowo-pomarańczową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki miętowo-pomarańczowej:


  • 20 liści mięty
  • 2 pomarańcze
  • 1 l spirytusu
  • 20 rodzynek
  • 2 łyżki miodu

Świeże liście mięty rwiemy na drobne kawałki i wrzucamy do słoja. Pomarańcze najpierw dokładnie myjemy, potem zeskrobujemy z nich cienko skórkę a na końcu wyciskamy z niej sok. Otartą skórkę i sok również wlewamy do słoja. Zalewamy to wszystko spirytusem i szczelnie zamknięte odstawiamy w ciemne miejsce. 

            Czytaj też: Nalewka pomarańczowa szybka i prosta

Po miesiącu nalew przelewamy przez gazę. Dodajemy do niego dwie łyżki płynnego miodu (najlepiej jasnego). Gdy miód się rozpuści całość filtrujemy.

Na koniec do każdej butelki wrzucamy kilka rodzynek. Wlewamy do niech nalewkę i szczelnie korkujemy. Wynosimy do piwnicy na co najmniej pół roku. 


Nalewka daktylowa

Nalewka z daktyli, czyli daktylowa ma oryginalny smak. Jest to bardzo dobra nalewka pod warunkiem jednak, że jej nie przesłodzimy. Nalewka daktylowa nie musi także długo leżakować.



daktyle ze spirytusem alkohol daktyle, nalewka daktylowa, przepis na nalewkę z daktyli,
Fot. Liz West


Składniki nalewki daktylowej:



  • 1 kg świeżych daktyli
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 1 kg cukru pudru. 

Daktyle musimy dokładnie umyć, osuszyć i pozbawić pestek. Potem je kroimy w nieregularne paski i wrzucamy do słoja. Zalewamy spirytusem, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne ale ciepłe miejsce.

Następne prace przy nalewce z daktyli mamy po dwóch tygodniach. Wtedy robimy syrop z cukru i wody (cukru można dodać mniej) i wlewamy do słoja. Odstawiamy w to samo miejsce na kolejne dwa tygodnie. 

Po tym czasie nastaw zlewamy. Owoce mocno wyciskamy, żeby wydobyć z nich resztki spirytusu. Przelane odstawiamy, nadal szczelnie zamknięte, na tydzień. 

Przychodzi czas na filtrowanie nalewki. W tym celu naczynie delikatnie przenosimy w miejsce gdzie będziemy przeprowadzać filtrowanie. Przez tydzień osady zdążyły już opaść na dno, więc w górnej części naczynia mamy klarowny płyn. Najlepiej ściągnąć go przy pomocy wężyka winiarskiego uważając, by nie zassać osadów. Gdy klarowny płyn trafi już do butelek filtrować będziemy tylko niewielką część nalewki. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i trunku. 

               Czytaj też: Jak filtrować nalewki

Przefiltrowana nalewka  daktyli w butelkach powinna leżakować co najmniej przez miesiąc. 

piątek, 8 sierpnia 2014

Limoncello - nalewka cytrynowa po włosku

Sposobów na robienie nalewek z cytryny jest wiele. Ten przepis na nalewkę z cytryny, zwaną limoncello, pochodzi z włoskiej tradycji przygotowywania trunków.



limoncello, nalewka cytrynowa, przepis na limoncello, przepis na nalewkę cytrynową, włoska nalewka cytrynowa, włoska wódka cytrynowa,
Fot. Fotolia.com

Składniki limoncello:


  • 15 cytryn
  • 0,75 l wódki
  • 1 l wody
  • 4 szklanki cukru

Cytryny najpierw musimy porządni wymyć i wyparzyć. Dopiero potem możemy z nich delikatnie zetrzeć na tarce skórkę. Trzeba uważać, by nie przedobrzyć i nie natrzeć białych części cytryny znajdujących się pod skórką. 

               Czytaj też: Nalewka cytrynowa po francusku

Otartą skórkę wrzucamy do słoja i zalewamy wódką. Warto do tego celu użyć mocnej, 45% wódki. Słój stawiamy potem w ciemnym miejscu na miesiąc co kilka dni wstrząsając nim. 
Po miesiącu do nastawu dodajemy syrop przygotowany z wody i cukru. Płyn jest również odstawiony na kolejny miesiąc. 

Potem nie pozostaje już nic innego jak dokładnie przefiltrować trunek i przelać go do butelek. Limoncello dobrze smakuje schłodzone. 

Cytryna jest bardzo wdzięcznym owocem do przygotowywania nalewek. Kilka jej kropel warto dodać niemal do każdej nalewki. Warto też wybrać cytrynę jako samodzielny owoc na nalewkę.



czwartek, 7 sierpnia 2014

Nalewka czosnkowa

Nalewka z czosnku należy do grupy nalewek o właściwościach leczniczych. W Internecie pełno jest porad o nalewce czosnkowej wykonanej według mnichów tybetańskich. Wolę jednak inną recepturę i staropolskie spożywanie - po kieliszku do poduszki. I nie czarujmy się - nalewka czosnkowa nie głaszcze podniebienia i pozostawia specyficzny zapach.



czosnek ze spirytusem, nalewka czosnkowa, nalewka czosnkowa na spirytusie, nalewka na czosnku, nalewka z czosnku,
Fot. Salvatoren

Składniki nalewki z czosnku:


  • główka czosnku
  • 0,75 l wódki
  • cytryna
  • szklanka miodu

Czosnek obieramy i kroimy w słupki. Nie miażdżymy, nie przeciskamy przez praskę, bo potem dużo będzie kłopotu z filtrowaniem. Umytą cytrynę kroimy w ćwiartki. Wszystko to umieszczamy w słoju.

Teraz czosnek i cytrynę zalewamy miodem. Dobrze by to był miód płynny. Aby szybciej się rozpuścił można go nieco podgrzać, ale pamiętajmy by nie przekraczać temperatury 40 stop.C. Gdy miód znajduje się w słoju zalewamy go wódką.
Szczelnie zamknięte naczynie odstawimy na dwa miesiące. Początkowo możemy słojem wstrząsać co jakiś czas, by mieć pewność, że miód się całkiem roztopił. 

               Zobacz też: Nalewka tybetańska

Gdy minie termin przelewamy nastaw przez gazę. Cytryny wyciskamy. Płyn filtrujemy dokładniej i odstawiamy na kolejne dwa miesiące. Potem przelewamy nalewkę czosnkową do butelek i wynosimy do piwnicy. 

Gdy tylko zacznie się jesienna szaruga warto wspomagać się kieliszkiem nalewki czosnkowej. Wzrośnie nasza odporność i zmniejszy się szansa na przeziębienie. 


środa, 6 sierpnia 2014

Nalewka z ciemnych winogron

Winogrona są właściwie owocami jesiennymi, ale nalewka z ciemnych winogron zawiera w sobie zapachy całego lata. Zwłaszcza, gdy lato było gorące, winogrona słodkie a nalewka starannie przygotowana. Przepis na nalewkę z ciemnych winogron wymaga, by leżakowała ona co najmniej pół roku.



jak robić nalewkę  winogron, nalewka  winogron, nalewka winogronowa, nalewka z ciemnych winogron, przepis na nalewkę z winogron,
Fot. Droid Gingerbread

Składniki nalewki z ciemnych winogron:


  • 1 kg ciemnych winogron
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 kg cukru
  • 100 ml wody
  • goździki
Dokładnie przebrane winogrona lekko zgniatamy i wrzucamy do słoja. Zasypujemy cukrem i w słonecznym miejscu odstawiamy na kilka dni. Codzienne słojem musimy wstrząsać, tak by rozpuścił się cukier, a owoce puściły sok.

            Zobacz też: Nalewka z jasnych winogron


Po trzech, czterech dniach winogrona zalewamy spirytusem. Dodajemy nie więcej niż dwa goździki. Mają one podkreślić smak i aromat winogron, ale ich zapach nie powinien być wyczuwalny. Szczelnie zamknięty słój odstawiamy w ciemne, ale nadal ciepłym miejscu na co najmniej trzy tygodnie.

                Czytaj też: Przepis na nalewkę z winogron z różą

Teraz nastaw musimy przecedzić przez gazę. Owoce lekko zgniatamy, by wydobyć z nich resztkę alkoholu i przepłukujemy wodą. Winogron nie wyrzucamy, możemy je użyć do wypieków, lub zrobić konfiturę winogronową. Płyn natomiast dokładnie filtrujemy i przelewamy do butelek.

Szczelnie zamknięte butelki powinny jeszcze w chłodnym i ciemnym miejscu poleżeć co najmniej pół roku