Śledzie

piątek, 30 maja 2014

Nalewka z melisy do domowej apteczki

Podany tu przepis na nalewkę z melisy klasyfikuje ten trunek do tego, by go postawić w apteczce, a nie w barku. Wykorzystuje on wszystkie właściwości lecznicze nalewki z melisy, która pomaga m.in. przy chorobach krążenia, nieregularnych miesiączkach, astmie i trawieniu.  





Składniki nalewki z melisy:


  • 150 g świeżych liści melisy
  • 2 liście mięty, świeże
  • 0,5 l spirytusu
  • 2 szklanki wody
  • 0,5 kg cukru
  • 1 cytryna
  • duża szczypta imbiru
  • suszone ziele dziurawca

Wszystkie zioła, czyli melisę, miętę i dziurawiec (sporą szczyptę suszonego) zalewamy wrzątkiem ze szklanki wody i parzymy. Do wrzątku wrzucamy również imbir. Może być świeży, może być suszony, może być trochę tego i trochę tego. Byle nie przesadzić. Parzymy przez kwadrans

W tym czasie przygotowujemy syrop z cukru. W jednej szklance wody rozpuszczamy cukier - wody nie musimy doprowadzać do wrzenia. Do syropu dodajemy sok wyciśnięty z jednej cytryny. Oba płyny - napar i syrop łączymy. Zalewamy trzecim płynem, czyli spirytusem. 

               Czytaj też: Nalewka z melisy nerwy kojąca

Nastaw odstawiamy na dwa tygodnie. Trzymamy w ciemnym miejscu - w słońcu nastaw może zmienić barwę na niezbyt ładną brązową. 

Ostatecznie nalewkę z melisy filtrujemy i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięta w chłodnym miejscu powinna jeszcze leżakować przez półtora miesiąca. Po tym czasie można się już leczyć.

Nalewkę z melisy pije się kilka razy dziennie w ilościach iście aptekarskich - po łyżeczce rano, w południe i wieczorem.


środa, 28 maja 2014

Nalewka z czeremchy, czyli czeremchowa ale na koniaku

Nalewka z czeremchy wpisuje się na listę tych nalewek, które mają właściwości zdrowotne. Nalewka z czeremchy łagodzi kaszel i pomaga przy biegunkach.

jak zrobić nalewkę z czeremchy, nalewka z czeremchy, przepis na nalewkę z czeremchy,


Składniki nalewki z czeremchy:


  • 1 kg owoców czeremchy
  • koniak
  • cukier

Dlaczego nie ma dokładnych proporcji? Bo w przypadku tej nalewki akurat dużo zależy od wielkości naczynia w którym będziemy ją przygotowywali i od naszego gustu - nalewkę z czeremchy można zrobić mniej lub bardziej wytrawną

Przygotowanie zaczynamy od tego by owoce przebrać i wysuszyć. Najlepiej jest to zrobić na słońcu, ale jeśli nie mamy takich możliwości można czeremchę suszyć w piekarniku dbając, by temperatura nie przekraczała 70 stop. C. Gdy czeremcha wyschnie owoce trzeba rozgnieść, wsypać do słoja i zalać koniakiem. Koniaku musi być tyle, by wszystkie owoce były przykryte. 

Szczelnie zamknięty słój odstawiamy na dwa miesiące. Po tym czasie płyn zlewamy i słodzimy. Najlepiej zacząć od dodawania niewielkich ilości cukru i smakując. W momencie gdy uznamy, że nalewka jest dość słodka filtrujemy ją.

Potem już wystarczy przelanie do butelek i wyniesienie do chłodnego pomieszczenia na pół roku. 

Nalewka z czeremchy powinna więc się znaleźć w każdym barku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy nas kaszel złapie. A warto mieć zapas czeremchowej, która jest nie tylko skuteczna ale i smaczna.

Jeśli szukasz innych przepisów na nalewki o właściwościach leczniczych to po prostu kliknij w etykietę nalewki lecznicze. 


poniedziałek, 26 maja 2014

Kalinowa nalewka z kaliny na dolegliwości kobiece

Nalewka z kaliny ma właściwości lecznicze. Pomaga zwłaszcza przy dolegliwościach kobiecych. Poza tym nalewka z kaliny pomocna jest przy chorobach układu krążenia i wpływa na obniżenie złego cholesterolu. Nalewkę z kaliny przygotowujemy w sierpniu i wrześniu bo wtedy właśnie dojrzewają owoce kaliny. 



jak zrobić nalewkę z kaliny, kalina na spirytusie, nalewka kalinowa, przepis na nalewkę z kaliny,


Składniki nalewki z kaliny: 


  • 1 kg owoców kaliny
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • 0,5 kg miodu
Owoce z kaliny przebieramy, żeby wybrać tylko owoce zdrowe i dojrzałe. Dokładnie je myjemy i wsypujemy do słoja. Najpierw zalewamy je wódką o mocy 40% a następnie spirytusem 96%. Nigdy tej czynności nie robimy odwrotnie!

Zalane w alkoholu owoce kaliny powinny stać szczelnie zamknięte w słonecznym miejscu przez miesiąc. Po tym okresie cedzimy nastaw. Płyn odstawiamy a owoce zalewamy miodem. Ma on za zadanie wyciągnąć z owoców kaliny jeszcze resztki aromatu oraz cenny alkohol, który wchłonęły owoce.

Słojem z kaliną oraz miodem potrząsamy często, aż dojdziemy do wniosku, że miód się całkiem rozpuścił. Może to zająć nawet dwa tygodnie. Po tym czasie znów zlewamy płyn. 

                Czytaj też: Jak filtrować nalewki

Docelowo połączymy go z tym z pierwszego zlania. Zanim to jednak nastąpi przefiltrujmy oba płyny. Z tym pierwszym pójdzie łatwiej, ponieważ on już się nieco wyklarował, więc łatwiej go będzie filtrować.

Gdy obie części nalewki są już przefiltrowane łączymy je ze sobą i wlewamy do butelek. 

Butelek nie powinniśmy ruszać co najmniej przez pół roku. Jeśli jej smak zaraz po zlaniu znad owoców nam nie pasował, to po kilku miesiącach leżakownia zmieni on się zasadniczo. 

sobota, 17 maja 2014

2 przepisy na nalewkę poziomkową bez cukru

Nalewkę z poziomek można zrobić na kilka sposobów. Osobiście najbardziej lubię te, w których do poziomek nie wymagany jest dodatek cukru. Bo cukier to wiadomo....  Nalewka z poziomek bez cukru ma wytrawny smak, a ta z rumem jest trunkiem uwielbianym przez płeć piękną. Dlatego uważam, że nalewka poziomkowa powinna ozdabiać każdy barek.



nalewka  poziomek bez cukru, nalewka poziomkowa, nalewka poziomkowa z rumem, nalewka z poziomek, przepis na nalewkę poziomkową,
Fot. artfile

Składniki nalewki z poziomek:

  • Poziomki
  • Wódka 

Nalewkę robi się bardzo prosto. Po wyselekcjonowaniu owoców wrzucamy je do słoja. Powinny zająć około 3/4 jego objętości. Potem poziomki zalewamy wódką w takiej ilości, by przykryć wszystkie owoce. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w słoneczne miejsce.

              Zobacz też: Nalewka poziomkowa na rumie

Po dwóch miesiącach nalewkę zlewamy i filtrujemy. Następnie rozlewamy do butelek, które dobrze zakorkowane powinny jeszcze poleżeć przez pół roku. Dopiero wtedy nalewka z poziomek powinna trafić do kieliszków.


x x x

Drugi sposób na nalewkę z poziomek jest nieco bardziej pracochłonny. 

Składniki nalewki poziomkowej z rumem:

  • 0,5 l soku z poziomek
  • 0,5 l rumu

Na nalewkę należy przeznaczyć sok świeżo wyciśnięty z poziomek. Wlewamy go do słoja i mieszkamy w rumem w takiej samej ilości.

Zamknięty sok z rumem powinien odstać około dwóch miesięcy. Po tym czasie nalewkę filtrujemy i rozlewamy do butelek.

Zaletą tego przepisu na nalewkę z poziomek jest to, że od razu nadaje się do picia.

piątek, 16 maja 2014

Nalewka porzeczkowa spożyta migiem

Nalewka porzeczkowa może być przygotowana według różnych przepisów. Jeden z przepisów mówi o tym, że powinna ona leżakować prawie osiem miesięcy. Podany przeze mnie przepis na nalewkę z czerwonej porzeczki jest bardziej przyjazny degustacji. Nalewkę można będzie kosztować już w dwa tygodnie po jej nastawieniu. 



nalewka porzeczkowa, nalewka z czerwonych porzeczek ze spirytusem, przepis na nalewkę z porzeczek, sok z porzeczek,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki z czerwonych porzeczek:


  • 1 l świeżego soku z porzeczek
  • 0,5 l spirytusu
  • 1 kg cukru
Ta nalewka jest również łatwa do przygotowania. Najtrudniejszy element to pozyskanie soku z porzeczek. Gdy go już mamy to wlewamy sok z czerwonej porzeczki do garnka i powoli mieszając zagotowujemy go. W czasie stygnięcia soku rozpuszczamy w nim cukier. 

         Zobacz też: Inny przepis na nalewkę z czerwonych porzeczek

Po osiągnięciu przez sok temperatury pokojowej wlewamy go do dużego słoja. Mieszamy razem ze spirytusem dodając go powoli i mieszając. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na dwa tygodnie.

Kolejny krok to przefiltrowanie nalewki przez i rozlanie do butelek. Nalewka przygotowana według tego przepisu nadaje się do picia natychmiast. 

poniedziałek, 5 maja 2014

Nalewka z głogu dobra na zdrowie

O zdrowotnych właściwościach głogu pisać chyba nie trzeba. Podobnie zdrowotne znaczenie ma nalewka z głogu. Wadą jednak przy jej przygotowywaniu jest to, że przy zbieraniu owoców głogu łatwo się pokłuć. Nalewka z głogu ma jednak wspaniały aromat, który powoduje, że aż chce się leczyć. 



głóg ze spirytusem, nalewka z głogu, przepis na nalewkę z głogu,
Fot. Pan Piter

Składniki nalewki z głogu:

  • 1 kg owoców głogu
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 1 cytryna
  • 300 g miodu
  • goździki
  • cynamon
Głóg należy do tych owoców, które należy zbierać po przymrozkach. Jeśli tego nie zrobiliśmy, to po zbiorze wyselekcjonowane owoce należy na noc umieścić w zamrażarce. Przed mrożeniem głóg należy bezwzględnie oczyścić z ogonków i w miarę możliwości z resztek kwiatów.

Owoce głogu, lekko rozgniecione, wrzucamy do słoja. Zalewamy szklanką wody i spirytusem i szczelnie zamykamy. Odstawiamy na dwa tygodnie w jasne i ciepłe miejsce. 

               Czytaj też: Nalewka z kwiatów głogu

Po tym czasie przygotowujemy syrop z miodu. W tym calu najpierw gotujemy 3 szklanki wody z goździkami (5-6 szt), kawałkiem około 2 cm kory cynamonowej oraz skórką otartą z cytryny. Gdy woda stygnie i ma temperaturę około 40 stop.C rozpuszczamy w niej miód. Nie warto tego robić przy wyższej temperaturze, ponieważ rozpuszczony w ciepłej wodzie miód spowoduje, że nalewka nie będzie klarowna.

               Zobacz też: Nalewka z berberysu na rumie

Gdy syrop się chłodzi odsączamy spirytus z owoców głogu. Owoce wyrzucamy a alkohol mieszamy z syropem. Połączone płyny w szczelnie zamkniętym naczyniu zostawiamy na trzy dni. Potem je filtrujemy i wlewamy do butelek. 

Nalewka z głogu ma tę wadę, że powinna jeszcze poleżeć w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy. Dobra będzie po pół roku, ale najlepsza - po roku. 

Nalewka z kwiatów głogu

Nalewkę z głogu można uzyskać nie tylko z owoców, ale i z kwiatów głogu. Tak więc nalewkę głogową można przygotowywać dwa razy w roku. Wiosną, gdy głóg kwitnie i jesienią, gdy owoce są już dojrzałe. Nalewka z kwiatów głogu jest pracochłonna, mocna i ma niepowtarzalny aromat.



aromatyczna nalewka z kwiatów głogu, jak zrobić nalewkę z kwiatów głogu, przepis na nalewkę z kwiatów głogu,
Fot. romstar

Składniki nalewki z kwiatów głogu:

  • litr kwiatów głogu
  • 0,75 l wódki
  • w łyżki cukru pudru

Składniki nalewki głogowej z kwiatów, które najlepiej zbierać w maju, są więc proste. Czasu zajmie nam natomiast pozbycie się części kwiatów tak, by pozostały same płatki. Wsypujemy je do słoja i przysypujemy cukrem. Na końcu zalewamy wódką. Warto zadbać o to, by wódka była mocna, co najmniej 45% i dobra gatunkowo. 

Szczelnie zamknięty słój odstawiamy w ciemne miejsce. Trzymamy go tam przez dwa miesiące od czasu do czasu potrząsając.

                   Czytaj też: Jak zrobić nalewkę z akacji
                                   Aromatyczna nalewka z magnolii

Po przelaniu nalewki do butelek, uprzednio ją filtrując, wynosimy ją do piwnicy. Tam powinna pozostać jeszcze przez trzy miesiące. Dopiero wtedy nabierze prawdziwego kwiatowego aromatu. Podobnie jak inne nalewki z kwiatów: akacjowa lub z magnolii. 

niedziela, 4 maja 2014

Nalewka z grejpfrutów dla facetów

Przepis na nalewkę z grejpfrutów jest przeznaczony głównie dla facetów. Po pierwsze przygotowanie nalewki z grejpfrutów tym sposobem jest dziecinnie łatwe i szybkie. Drugi powód jest taki, że przygotujemy nalewkę z grejpfrutów na spirytusie, więc będzie to trunek raczej mocny. A takich podobno panie nie lubią.



Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z grejpfrutów:

  • 1 l soku z grejpfrutów
  • 1 l spirytusu
Przygotowanie zaczynamy od wyciśnięcia soku z grejpfrutów. Gdy mamy go już odpowiednią ilość to wlewamy sok do słoja. Potem powoli dolewamy spirytus. Starajmy się nie mieszać płynów, lecz powoli, małym strumyczkiem wlewać spirytus do soku.

               Czytaj też: Nalewka grapefruitowa z brandy dla pań

Gdy oba płyny wymieszamy odstawiamy słój (oczywiście szczelnie zamknięty) w jasne i ciepłe miejsce. Na tydzień. Po tygodniu go filtrujemy i wlewamy do butelek.

               Zobacz też: Nalewka pomarańczowo-grejpfrutowa

Nalewki z grejpfrutów w butelkach nie powinniśmy ruszać przez co najmniej dwa tygodnie. Przed degustacją warto ją koniecznie schłodzić.

sobota, 3 maja 2014

Zdrowotna nalewka z żurawiny

Żurawina jest doskonałym dodatkiem do mięs. Nalewka z żurawiny na pewno zgra się z daniami mięsnymi. Poza tym nalewka żurawinowa może pomagać w zwalczaniu chorób dziąseł, stanów zapalnych gardła, pomaga przy problemach z żołądkiem, układem moczowym, jelitami. 



Fot., nalewka z żurwiny, przepis na nalewkę z żurawiny,
Fot. Fotolia.com

Składniki przepisu nalewki z żurawiny:

  • 6 szklanek żurawiny
  • 1 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • 3 szklanki cukru
  • laska wanilii
  • goździki

Na nalewkę wybieramy przede wszystkim owoce dojrzałe i zdrowe. Powinniśmy je zbierać po pierwszych przymrozkach. Albo zebrane o innej porze roku przechować przez dobę w zamrażarce.

Owoce żurawiny mocno miażdżymy i wrzucamy do słoja. Zalewamy wódka i odstawiamy na tydzień. Następnie zlewamy płyn a owoce dokładnie wyciskamy. Nie wyrzucamy - możemy je wykorzystać do zrobienia jako dodatku do mięsa.

              Zobacz też: Przepis na nalewkę z żurawiny z ginem

Z pierwszego nalewu odlewamy około ćwierć litra. W ganku dodajemy do niego cukier, wanilię i kilka (4-5) goździków. Podgrzewamy do rozpuszczenia się cukru. Wlewamy do słoja w którym znajduje się pozostała część wódki z pierwszej partii. Dopiero teraz do nastawu wlewamy spirytus i odstawiamy na kilka dni.

Na końcu nalewkę filtrujemy i przelewamy do butelek. Dobrze by było, by poleżała ona w chłodnym miejscu co najmniej sześć miesięcy

Poza swoimi walorami smakowymi nalewka z żurawiny świetnie więc pomagać przy wielu chorobach.


piątek, 2 maja 2014

Ostra nalewka paprykowa z chili

Nalewka z papryki chili poprawia ponoć krążenie, łagodzi dolegliwości żołądkowe. Paprykówka potrafi zadziałać jak afrodyzjak. Nalewka z chili na pewno jednak rozpala gardła i często wymaga popijania. Może być stosowana jako dodatek do drinków. I pewnym można być, że nalewka z chili nie zmarnuje się w barku, bo zastosowań ma co najmniej kilka.



jak zrobić nalewkę z chili, nalewka z papryki chili, ostra nalewka z chili, paprykówka,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki z chili:


  • 2 papryki chili
  • 0,5 l wódki
  • skórka otarta z cytryny

Papryczki chili kroimy w paski wcześniej usuwając gniazda nasienne. Wrzucamy je do słoja razem ze skórką otartą z ćwiartki cytryny. Zalewamy to czystą, ale dobrej jakości wódką. Zostawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu na około trzy tygodnie. 

Po tym czasie nalew dokładnie filtrujemy. Papryczek nie wyrzucamy. Są zakonserwowane alkoholem, więc można je zamknąć w małym słoiczku i wykorzystywać tak jak zwykliśmy w kuchni korzystać z chili. 

Klarowną już nalewkę z chili wlewamy do butelek i szczelnie zamknięte odstawiamy w chłodne miejsce do dojrzewania na około 3 miesiące

Nalewkę z chili możemy pić samodzielnie z kieliszka. Rewelacyjnie nadaje się też do drinków typu krwawa Mary lub wściekłe psy.