Śledzie

czwartek, 30 maja 2019

Pstrąg pieczony ze smażoną cytryną

Ryby powinno się jadać często, ale w sklepach ich wybór skromny, albo ceny astronomiczne. Dlatego warto czasem sięgnąć po przepisy może i nieco czasochłonne, ale znakomicie zmieniające smak. Tak też zrobiłem przygotowując, doskonale znanego pstrąga, ale tym razem ze smażoną cebulą i masłem koperkowo-czosnkowym. Wyszło danie obłędne. 

dwa leżące na blaszce pstrągi nadziane smazona cytryna i zwiazane
Fot. Pan Piter

Do przygotowania pstrąga trzeba zebrać kilka składników:


  • dwa pstrągi
  • 1 cytrynę
  • 1 cebulę
  • 6-8 ząbków czosnku
  • koperek
  • około 50 g masła
  • sól
  • oliwę

Najwięcej problemów zawsze jest z rybą. Niestety na co dzień skazany jestem na dyskonty, a tam o ładnego pstrąga trudno. Staram się więc wybierać opakowania duże, to znaczy takie w których dwie ryby ważą więcej niż 600 g. Większe egzemplarze trafiają na stół tylko przy okazji wypadów za miasto, gdy trafi się na jakąś ciekawą hodowlę.

               Zobacz też: Flądra smażona po domowemu

Kupione w dyskoncie ryby mają jeszcze tę zaletę, że są wypatroszone. Należy więc je tylko dokładnie umyć i wysuszyć ręcznikiem papierowym. Nie ma co się trudzić w skrobanie łusek, bo skóry z pstrąga nie jadamy. Natomiast na grzbiecie ryby należy zrobić 4 do 5 nacięć z każdej strony. Pozwolą one potem szybciej pstrągowi się upiec, ale też przydadzą się jako kieszenie w które wepchniemy masło koperkowo-czosnkowe o czym za chwilę. 

Smażenie cytryny 
usmazona cytryna z cebulą na patelni
Smażona cytryna z cebulą

Rybę możemy lekko posolić i odłożyć na boku. Czas zabrać się za cytrynę. Po dokładnym umyciu i wyparzeniu odkrawamy oba końce i przecinamy owoc najpierw na pół, a potem każdą połowę tniemy na ósemki. Nie przejmujmy się cieknącym sokiem. Pokrojoną cytrynę wrzucamy na suchą, dobrze rozgrzaną patelnie i smażmy kilka minut, dopóki z jednej ze stron nie stanie się ona brązowa.

Cytrynę obracamy, powinna już puścić sok. Dorzucamy do niej pokrojoną w grube piórka cebulę. Na patelni trzymamy ją około dwóch minut. Nie musi się ona usmażyć, ma tylko przejąć cytrynowy aromat. Zawartość patelni przekładamy na talerz i zostawiamy do wystygnięcia.

Masło koperkowo-czosnkowe


W tym czasie przygotowujemy masełko koperkowo-czosnkowe. Najpierw zgniatamy nożem poszczególne ząbki czosnku a następnie je bardzo dokładnie i drobno siekamy. Posypujemy obficie solą i przecieramy nożem na desce. Przesypujemy do mniejszej miseczki a na desce siekamy z pół pączka koperku. Mieszamy go z posolonym czosnkiem. 

Czosnku przy pstrągu nie ma co żałować. Ta ryba bardzo wchłania jego aromat i mama czasem wrażenie, że nigdy go nie jest za dużo. Choć czasami łapię się za głowę i martwię się, że przesadziłem i wyjdzie zbyt czosnkowy posiłek, to potem jego smak jest niemal nie wyczuwalny.

               Czytaj też: Przepis na pyszną zupę rybną

Na koniec do miseczki dodajemy ćwierć kostki masła. Starannie mieszamy z czosnkiem i koperkiem. To masło obficie poutykamy w zrobione wcześniej ostrym nożem nacięcia na grzbiecie ryb.

Do wnętrza natomiast wkładamy chłodną już smażoną cytrynę z cebulą. Ponieważ ryba robi się napęczniała to nadzienie chce z niej wylecieć. Zapobiegniemy temu obwiązując pstrąga specjalnym sznurkiem masarskim (w kuchni oddaje nam nieocenione przysługi) albo zwykłą biała nitką. Nie związujmy jednak ryby zbyt mocno, tak by sznurek nie przeciął skóry, o co w czasie pieczenia łatwo.

Tak spreparowane ryby układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Papier trzeba lekko zwilżyć oliwą. Chodzi o to, pry pstrąg nie przywarł zanim rozpuści się w nim masło. 

Rybę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stop. C. Pieczemy przez około 15 - 20 minut. Tak przygotowanego pstrąga można też zawinąć w folię i upiec na grillu. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz