Blog z opisami kuchennych przygód - zarówno przy tradycyjnym gotowaniu jak i przy robieniu nalewek.
Śledzie
▼
wtorek, 7 maja 2019
Jak używać ziół czyli do jakiej potrawy jaka przyprawa
Do jakich potraw jakich można używać przypraw i ziół? To częste pytanie dla gotujących okazjonalnie. Poniżej podajemy kilka najbardziej popularnych przypraw podając przykłady ich zastosowanie. Smacznego!
Fot. Pixabay.com
Bazylia
Można ją dodawać do wszystkich dań warzywnych, a zwłaszcza pomidorów, kapusty, bobu, ogórków konserwowych, sera, masła, omletów i makaronów.bazylia
Cząber
Dodawany jest do grzybów, sałatek mięsnych i ziemniaczanych oraz dań rybnych.
Estragon
Używany oszczędnie, zwłaszcza suszony o bardzo intensywnym aromacie - zupa mięsna, jarzynowa, kartoflanka; sałatki jarzynowe i drobiowe, duszone ryby słodkowodne, cielęcina, jagnięcina, wątróbka smażona, steki i kotlety, kurczak, ragout, młody groszek, marchew, szparagi
Gałka muszkatołowa
Przyprawiamy nią wszystkie zupy kremowe o smaku korzennym, bulion, nie podprawiane zupy jarzynowe, jasne sosy np. ziołowy, holenderski, zielony, ryby gotowane, pasztety, dania z cielęciny, ragout z drobiu i dziczyzny, kalafior, brukselka, czerwona kapusta, szpinak, botwinka.
Imbir
Uwielbiany jest przez zupy owocowe, z warzyw strączkowych, sałatki z drobiu, ryżu, naleśniki, dania z mięsa mielonego, ragout cielęce, wątroba, marchew, szpinak, biała fasola, por, grzyby, ogórki marynowane.
Jałowiec
Dodawany jest do mięs (zwłaszcza tłustych jak np. wieprzowina, baranina) i dziczyzny oraz dyni, kapusty kwaszonej czy czerwonej.
Kardamon
Stosujemy gdzy przygotowujemy rosół, zupy owocowe, sosy owocowe, naleśniki, słodkie ciasta smażone, wywar z ryb, pasztety, ciasto z mięsem mielonym, rogout z jagnięciny, królik, marynaty do dziczyzny, warzywa strączkowe.
Kminek
Wykorzystywany jest do wytrawnych wypieków (np. chleba), kapusty (również kiszonej), oraz do ziemniaków.
Kurkuma
Wzbogaci smak sałatki ze skorupiakami lub rybą, jajecznica, ryba z curry, pikle, marynaty.
Liść laurowy
Suszony lub świeży doda aromatu potrawom z ryb, drobiu, dziczyzny, różnych gulaszów warzywnych, marynat, pasztetu i rosołu.
Lubczyk
Dodawany w ostatniej chwili do dań typu kartoflanka, zupy z warzyw strączkowych i jarzynowe, rosół, sosy pieczeniowe i ziołowe, sałata zielona i mieszana, ryby smażone, wywar z ryby, gotowana wołowina i cielęcina, pieczeń duszona, ragout, kurczak gotowany, podroby z gęsi, ragout z drobiu, szpinak, botwinka, marchew, potrawy z ryżu, zaprawy do grzybów i warzyw w occie.
Majeranek
Wyśmienity jest do zawiesistych zup, grzybów, pieczonego mięsa sosów i potraw z grochu.
Oregano
Dodajemy w małych ilościach do potraw takich jak bulion, zupa pomidorowa, sosy: pomidorowy, ziołowy, do sałatek i mięsa mielonego, sałatka z fasoli, pomidorów, zielonej sałaty, duszone ryby morskie, dania mięsne i duszone z wieprzowiny i wołowiny, cielęciny i jagnięciny, klopsy, farsze z mięsa mielonego, dzikie ptactwo, papryka, pomidory, bakłażany, cukinia, cebula, warzywa strączkowe, pizza.
Rozmaryn
Jest niezastąpiony jako przyprawa do pieczonej wołowiny i cielęciny, a także drobiu, zup jarzynowych, potraw z warzyw i do twarogu.
Szafran
Droga przyprawa używana do aromatyzowania i barwienia potraw mięsnych, rybnych, ryżu i ciast. Dodawany jest także do likierów, nadając im niepowtarzalny smak.
Szałwia
To przyprawa o wielu zastosowaniach i dodawana do takich dań jak bulion, zupa z węgorza, sos ziołowy i do sałatek, sałatki z rybą, drobiem, pomidorami i ogórkami, omlety, zapiekanki, węgorz pieczony, śledź, tłuste ryby, pieczeń wieprzowa, cielęca, baranina, sznycel wieprzowy, pieczona szynka wątroba, tłusty pieczony drób, dziki drób, groch, fasola, pomidory, cebula, marchew, dania zbożowe, knedle, quiche z pomidorów i porów, dania z ziemniaków.
Tymianek
Obowiązkowa przyprawa do grzybów i pieczarek a także dodawana do pieczonych ziemniaków, jajecznicy, farszów mięsnych, smażonych ryb, zawiesistych zup z warzyw strączkowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz