Nalewkę wieloowocową z wiśni, porzeczek i agrestu najlepiej jest przygotować w lipcu, gdy wszystkie te owoce są już dojrzałe. Ponieważ w naszym klimacie owoce co roku dojrzewają inaczej w zależności od ilości słońca, więc nalewka co roku powinna mieć inny smak.
Do przygotowania nalewki wieloowocowej potrzeba:
1 kg wiśni
1 kg czerwonych porzeczek
1 kg agrestu
0,5 l wódki
0,5 l spirytusu
1 kg cukru
Do wyrobu nalewki wykorzystujemy tylko owoce dojrzałe i zdrowe. Wiśnie drylujemy. Porzeczki i agrest ugniatamy tłuczkiem - nie trzeba z nich robić miazgi, ale warto je trochę ugnieść, by łatwiej puściły soki. Czytaj też:Ratafia czyli nalewka wieloowocowa Pierwszy etap jest taki, że owoce wrzucamy do słoja i zasypujemy cukrem. Dobrze jest co kilka dni słojem wstrząsnąć, by cukier się dokładnie rozpuścił. Owoce z cukrem leżakują przez dwa tygodnie. Po tym czasie zalewamy je spirytusem, szczelnie zamykamy (bo procenty uciekają) i zostawiamy w spokoju. Po dwóch tygodniach owoce odsączamy i zalewamy wódką. Płyn na spirytusie zostawiamy w osobnym naczyniu. Po tygodniu owoce filtrujemy i wyciskamy (możemy z nich zrobić dżem dla dorosłych, dodać do wypieków lub deserów). Płyn - wódkę znad owoców łączymy z wcześniej zlanym spirytusem. Wszystko do filtrujemy po raz kolejny. Rozlewamy do butelek, korkujemy. Nie ruszamy aż do świąt.
Nalewka z kwiatów nie jest niczym niezwykłym. Kwiat czarnego bzu wykorzystywany jest w kuchni na kilka sposobów. Jednym z nich jest właśnie zrobienie nalewki z kwiatów czarnego bzu.
Składniki na nalewkę z kwiatów czarnego bzu:
50 baldachów kwiatów czarnego bzu
1 l spirytusu
1 l wody
2 cytryny
3 limonki
0,7 kg cukru
Najpierw starannie trzeba przygotować kwiat czarnego bzu. Musimy poobrywać wszelkie zielone elementy. To trochę robota głupiego, ale jak się z nią uporamy, to reszta pójdzie raz dwa. Pod wrzątkiem umyte cytryny kroimy w plastry. W słoju wszystko układamy warstwowo - trochę kwiatów czarnego bzu, warstwa plastrów cytryny. I tak do wyczerpania surowca. Następnie wszystko zalewamy syropem, który zrobiliśmy z wody cukru. Czytaj też:Przepis na nalewkę z owoców czarnego bzu Przykrywamy słój. Odstawiamy na około 10 dni. Po tym czasie nalew starannie filtrujemy i wlewamy ponownie do słoja, ale już bez kwiatów czarnego bzu i plastrów cytryny. Łączymy z sokiem wyciśniętym z limonek i spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na miesiąc. Co kilka dni, jak się nam przypomni, możemy mieszać. Po 30 dniach nalewkę filtrujemy, wlewamy do butelek i korkujemy. Odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na sześć miesięcy. Kwiat czarnego bzu był też ponoć przysmakiem cesarza Franciszka Józefa I, który uwielbiał je smażone w cieście naleśnikowym.
Przygotowanie aromatycznej nalewki z jagód, czyli nalewki jagodowej jest czasochłonne i, przyznam szczerze, nieco upierdliwe. Jednak smak nalewki z jagód w długie zimowe wieczory wart jest całego zachodu.
Składniki na nalewkę jagodową:
0,6 l czarnych jagód
1 l wódki
300 g cukru
szklanka wody
kora cynamonowa
Dokładnie umyte i przebrane jagody delikatnie rozgniatamy i wrzucamy do słoja. Dodajemy pokruszoną korę cynamonu. Zalewamy wódką i odstawiamy na miesiąc. Czytaj też:Nalewka z jagód dla pań Następnie nalew filtrujemy. Jagody dokładnie wyciskamy. Przy tej czynności prawdopodobnie siebie i kuchnię nieco ubrudzimy, ale nie możemy sobie pozwolić na stratę soku z jagód do tego nasączonego alkoholem. Z przegotowanej wody i cukru robimy syrop. Kto lubi bardziej wytrawne nalewki ten powinien znacznie zmniejszyć ilość cukru. Można też z niego całkiem zrezygnować, ale pamiętajmy, że wtedy nalewka musi dłużej dojrzewać. W każdym razie syrop (lub wodę) łączymy z przefiltrowanym już nalewem i wlewamy do butelek. Trzymamy je w ciemnym i chłodnym miejscu. Pełnię aromatu nalewka z jagód zyska w okolicach Bożego Narodzenia.
Delikatna nalewka z cytryny i limonki, czyli cytrynowo-limonkowa ma dwie zalety. Po pierwsze przyjaźnie połechta podniebienia przedstawicielkom płci pięknej. Po drugie - uratuje nas od choroby, gdy zażyjemy jej w momencie, w którym poczujemy chwytające nas przeziębienie.
Składniki na nalewkę z cytryny i limonki:
2 cytryny
2 limonki
pół szklanki cukru
pół szklanki wody
0,7 l wódki
Warunkiem uzyskania dobrej nalewki jest przede wszystkim czystość. Dlatego zaczynamy od dokładnego umycia cytryn i limonek. Potem delikatnie obieramy je ze skóry. Musimy zadbać, by było jak najmniej białego, bo zepsuje nam to smak nalewki. Skórkę z cytryn i limonek wrzucamy czystego i sparzonego słoja. Zalewamy wódką. Odstawiamy na dwa tygodnie. Po dwóch tygodniach nalew na skórkach filtrujemy. Jednocześnie z cukru i wody przygotowujemy syrop. Wodę warto wcześniej przegotować - rozpuszczająca w niej cukier podgrzewamy ją tylko na tyle, by ów cukier się rozpuścił. Zimny syrop łączymy z przefiltrowanym nastawem na skórkach. Przelewamy do butelek i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Pełny aromat nalewki cytrynowo-limonkowej pojawi się po miesiącu.