Śledzie

środa, 9 października 2019

Odwrócone gołąbki z kiszonej kapusty

Trudno jest zdobyć całe liście kiszonej kapusty by zawijać w nich gołąbki. Niemniej gołąbki z kiszonej kapusty są rewelacyjne, więc znalazłem sposób, by je przyrządzać. I to bez zawijania.

na talerzu dwa odwrocone golabki w sobie pomidorowym

Do przygotowania gołąbków z kiszonej kapusty potrzebujemy:



  • 300 g kiszonej kapusty
  • 700 g antrykotu
  • 3/4 szklanki ryżu
  • cebuli
  • 2 jaj
  • soli
  • pieprzu
  • majeranku

Najważniejsza jest kiszona kapusta. Nie może być ona zbyt kwaśna, bo kwas zniweczy nam smak. Dlatego kapustę warto odcisnąć przez sitko, a jeśli będzie bardzo kwaśna to nawet przepłukać pod wodą. Na końcu kapustę kroimy, by nie była zbyt długa.

Zobacz też:  Jak ukisić pyszną kapustę

Obieramy cebulę i szklimy ją na patelni. Gdy wystygnie wrzucamy do miski, w której znajduje się już kapusta. Dodajemy tam jeszcze zmielone mięso (z antrykotu jest dobre, bo ma tłuszcz warunkujący o smaku), wsypujemy ryż i wbijamy jajka. Ułatwiają one zlepienie całej masy. Dodajemy sól, pieprz i majeranek.

Teraz wszystkie składniki ugniatamy przez kilka minut aż uzyskamy taką masę, z której ulepimy kulki. Niczym duże klopsy. Te kulki, dosłownie przez dwie minuty, podsmażamy je na patelni i układamy w naczyniu żaroodpornym.

Gołąbki zalewamy sosem, w którym muszą się upiec. W tym celu do około 0,75 l bulionu wlewamy pół litra przecieru pomidorowego. Płyny musi być tyle, by przykrywały całe gołąbki. Dodajemy, opcjonalnie,  nieco liścia laurowego i po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego.

Czytaj też: Przepis na proste gołąbki bez zawijania

Tak przygotowane gołąbki wstawiamy do pieca rozgrzanego do 180 stop C. na około godzinę. Trochę płynu nam odparuje, trochę wchłonie ryż, który po pieczeniu będzie miękki (dlatego nie gotujemy go przed zrobieniem masy).

Gotowe gołąbki z kiszonej kapusty podajemy polane sosem, w którym się piekły i zjadamy z apetytem.


Jak usmażyć wątróbkę cielęcą

Zarówno struktura wątroby cielęcej jak i jej wyrafinowany smak sprawiają, że wątróbka cielęca to prawdziwy rarytas. Świadczy też o tym cena - kilkakrotnie wyższa niż tradycyjnej wątróbki drobiowej czy wołowej.

kilka kawalkow usmazonej watrobki cielecej z usmazona cebula lezy na bialym talerzu


Przygotowanie wątroby cielęcej jest proste i wymaga niewielu składników:


  • 400 g wątroby cielęcej
  • 2 dużych cebul
  • masła klarowanego
  • soli
  • białego wina (opcjonalnie)

Pracę zaczynamy od obrania cebuli. Do wątróbki możemy użyć zwykłej cebuli lub szalotki, która jest bardziej wyrazista. Cebulę kroimy w piórka i wrzucamy na patelnie z roztopionym masłem klarowanym. Do przysmażenia cebuli można też użyć około 100 ml białego, wytrawnego wina.

Zobacz też: Jak usmażyć cebulę do wątróbki

Podczas gdy będzie się przysmażać cebula my zajmiemy się wątrobą. Obieramy ja z błony i kroimy w plastry grube na około 1 cm. Nie jest ważne czy wątróbkę posolimy przed czy po smażeniu. Ważne by jej nie przeciągnąć na patelni.

Smażenie wątroby zaczynamy w momencie, gdy cebula na pierwszej patelni zacznie się lekko rumienić. Wątróbkę powinniśmy przygotowywać na osobnej.

Zobacz też: Bardziej skomplikowany przepis na wątróbkę cielęcą z jabłkami

Czas smażenia zależy oczywiście od grubości plastra i wielkości ognia. Przyjmijmy, że centymetrowej grubości plastra wątroby na średnim ogniu nie smażymy dłużej niż po dwie minuty z każdej ze stron. W środku wątroba powinna być jeszcze czerwona, nawet lekko surowa.

Przesmażona wątróbka, bez względu na to czy wołowa, cielęca, wieprzowa czy drobiowa, będzie twarda i niesmaczna.

Zobacz też: Delikatna wątróbka z kaczki

Na talerz wykładamy cebulę i na nią kładziemy wątróbkę. Możemy jeść z pieczywem. I popijać dobrym winem.