Roślinne pasztety mają wiele zalet. Zawierają spore ilości roślinnego białka, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Pasztet soczewicowo-ciecierzycowy to proste danie, które można przyrządzić, gdy nie ma się pomysłu, co zrobić na obiad lub podać do chleba. Dobry do kanapek — nie kruszy się, nie klei i jest zdrową porcją roślinnego białka.
Fot. Atanas Paskalev |
Składniki (12 porcji):
- 2 cebule
- 5 łyżek oliwy
- 0,5 szklanki mielonego siemienia lnianego
- 1 puszka soczewicy
- 1 puszka ciecierzycy
- 0,5 puszki kukurydzy
- 0,5 szklanki mąki pełnoziarnistej (np. pszennej typu 1850)
- 2 marchewki
- 1 szklanka mieszanki ziaren (sezamu, pestek dyni, słonecznika, czarnuszki, siemienia lnianego)
- sól, pieprz do smaku
- 1 łyżeczka mielonego kuminu (opcjonalnie)
Ten przepis pochodzi z książki Katarzyny Gubały "Wege
energia". Kasia w roślinnej kuchni specjalizuje się od lat, można śmiało powiedzieć, że jest nie lada ekspertem w tej dziedzinie i autorką czwartej już z rzędu książki poświęconej roślinom w kuchni. Rozmowę z Kasią Gubałą możecie przeczytać w tekście "Zielona moc do działania".
Wykonanie
Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni, na oliwie do miękkości. Potem studzimy. Zmielone siemię lniane zalewamy wrzątkiem i czekamy 10 minut, aż się zaparzy i nabierze kleistej konsystencji.Do miski wrzucamy odsączone soczewicę, ciecierzycę i kukurydzę. Dodajemy zaparzone siemię i mąkę. Marchewki obieramy i trzemy, a następnie dorzucamy do miski wraz z przestudzoną cebulą. Wsypujemy nasiona. Doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie kuminem. Mieszamy.
Zobacz też: Wegański pasztet z selera z pieczarkami
Masę przekładamy do brytfanki lub naczynia żaroodpornego. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza przez 30 - 40 minut, aż wierzch pasztetu będzie zrumieniony, ale nie przypalony.
1 porcja pasztetu zawiera: ok. 260 kcal/1088 kJ 22 g węglowodanów, 9 g białka, 15 g tłuszczu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz