Nazwa miesiąca lipiec pochodzi od lipy, która w tym czasie kwitnie ale na nalewkę z kwiatów lipy przygotować musimy się wcześniej. Lipówka powinna długo leżakować, dlatego nie powinniśmy jej kosztować wcześniej niż na Boże Narodzenie.
Składniki nalewki z kwiatów lipy:
- 1,5 szklanki kwiatów lipy
- 550 ml spirytusu
- 0,4 l miodu lipowego
- 1 limonka
- 1 cytryna
- 2 goździki
Gdy jej temperatura spadnie poniżej 40 stop. C. wlewamy do niej miód. Taka temperatura pozwoli nam na to, by miód się szybciej rozpuścił a jednocześnie zachował swój smak i aromat, który traci bardziej podgrzany. Na koniec, gdy miód się całkiem rozpuści a woda wystygnie, dolewamy pół litra spirytusu. Wszystko to przelewamy do szczelnie zamkniętego słoja, który odstawiamy w ciemne miejsce.
Czytaj też: Prosty i łatwy przepis na nalewkę z kwiatów lipy
W różnych rejonach kraju lipy kwitną w innym czasie. Ale gdy lipy już zakwitną zbieramy kwiaty. Płuczemy je dokładnie i dodajemy do słoja z nalewką miodową. Słój odstawiamy teraz w chłodne i ciemne miejsce.
Na dwa dni przed końcem macerowania się kwiatów cienko obieramy skórkę z limonki staranni usuwając gorzkie białe części owocu. Skórkę zalewamy w małym słoiku niewielką ilością spirytusu.
Nastaw z kwiatami lipy cedzimy przez sito wyłożone gazą. Kwiaty wyciskamy i wyrzucamy. Do płynu dodajemy teraz spirytus, w którym moczyła się skórka z limonki oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny i całej limonki. Płyn ponownie wlewamy do słoja i odstawimy.
Po dwóch, trzech tygodniach przystępujemy do klarowania nalewki. Ze słoja ostrożnie wężykiem winiarskim ściągamy klarowny płyn. Resztę, z osadami, które zebrały się na dnie słoja starannie filtrujemy.
Tak przygotowaną nalewkę z kwiatów lipy przelewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy na co najmniej pół roku.