Nalewka cytrynowa na rumie ma tę zaletę że wszystkie składniki można łatwo kupić przez cały rok. A i okres oczekiwania na finalne efekt nie jest długi. Cała procedura robienia nalewki cytrynowej na rumie według podanego tu przepisu wynosi miesiąc.
Fot. Fotolia.com
Składniki nalewki cytrynowej na rumie:
6 cytryn
1 l rumu (białego)
1 l wody
goździki
kora cynamonu
kolendra
0,5 kg cukru pudru
Przygotowanie nalewki zaczynamy od dokładnego wyszorowania cytryn. Skórka musi być czysta, bo stanowi główny składnik nalewki. Umytą skórkę cienko obieramy albo wręcz ścieramy i wsypujemy do słoja. Z jednej cytryny wyciskamy sok i wlewamy go do skórek. Dodajemy jeszcze przyprawy i 4-5 goździków, kawałek kory z cynamonu (ok. 2 cm), kilka ziaren kolendry. Zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Czytaj też:Przepisy na inne nalewki cytrynowe Po tygodniu płyn filtrujemy. W czasie gdy nalewka przesącza się przez filtr z cukru i wody przygotowujemy syrop rozpuszczając cukier w podgrzanej wodzie. Gdy wystygnie syrop mieszamy z przefiltrowanym płynem i rozlewamy do butelek. Dobrze zamknięte butelki, zanim dokonamy degustacji, powinny jeszcze poleżeć około trzech tygodni.
Nalewka dereniowa, jedna z najpopularniejszych nalewek, bardzo zyskuje na jakości gdy dodamy do niej nieco czarnych jagód. Nalewka derenia staje się wtedy bardziej wytrawna. A gdy pozwolimy dereniówce poleżakować długie miesiące, otrzymamy nalewkę, która nie ma sobie równych.
Fot. Fotolia.com
Składniki nalewki dereniowej z jagodami:
1 kg owoców derenia
5 łyżek suszonych czarnych jagód
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
do 1 kg cukru
Owoce derenia musimy starannie przebrać, umyć i ponakłuwać. Tak przygotowane wrzucamy do słoja. Dodajemy suszone czarne jagody i zalewamy alkoholem. Ważna jest kolejność - najpierw wlewamy wódkę a dopiero potem spirytus. Teraz słój trzeba szczelnie zamknąć i wystawić w ciepłym i słonecznym miejscu. Co kilka dni potrząsamy naczyniem żeby z owoców staranniej wydobyć aromat. Po sześciu tygodniach zlewamy płyn. Owoce zasypujemy cukrem (można go użyć mniej niż kilogram). Wydobędzie on z derenia i jagód resztkę aromatu i pomoże odzyskać alkohol, który się znalazł w owocach. Słojem oczywiście potrząsamy od czasu do czasu i cierpliwie czekamy do trzech tygodni aż się cukier całkiem rozpuści. Czytaj też:Nalewka z derenia jadalnego Cukrowy syrop z silnym zapachem alkoholowym przecedzamy przez sito i i mieszamy z wcześniej uzyskaną nalewką alkoholową. Złączone płyny trzymamy razem przez tydzień po czym dokładnie filtrujemy i przelewamy do butelek. Szczelnie zamknięte butelki powinny w chłodnej piwnicy leżakować co najmniej przez sześć miesięcy. Jednak gdy pozwolimy im dojrzewać tam nawet kilka lat, to trunek odwdzięczy nam się smakiem.