Śledzie

poniedziałek, 4 września 2017

Nalewka wrotyczowa

Wrotycz to roślina rosnąca w zasadzie wszędzie. Jednak jej zbieranie i przetwarzanie jest w UE zakazane. A szkoda, bo od wieków jest ona powszechnie stosowana w medycynie ludowej. Nalewka na wrotyczu może się więc przydać. 

na co stosować wrotycz, nalewka lecznicza, nalewka na wrotyczu, nalewka wrotyczowa, właściwości nalewki na wrotyczu, wrotycz, zastosowanie wrotyczu,


Składniki nalewki wrotyczowej:


  • 1 szklanka suchego wrotyczu
  • 300 ml spirytusu 70 proc
Przygotowanie nalewki jest banalnie proste. Rozdrobnione ziele wrotyczu zalewamy alkoholem, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Po siedmiu dniach macerowania nastaw filtrujemy. Wlewamy do butelki i nalewkę mamy gotową.

               Zobacz też: Przepis na nalewkę z kwiatów rumianku

Nalewkę wrotyczową stosujemy tylko w celach leczniczych. Jeśli zażywamy wewnętrznie to 10 ml nalewki musimy rozcieńczyć 100 ml wody. Pijemy 2-3 razy dziennie.

Jeśli używamy nalewkę do płukania to wtedy jedną łyżkę rozcieńczamy w połowie szklanki wody. Nalewkę na wrotyczu możemy jeszcze używać, nierozcieńczoną, do okładów, przemywania skóry, pędzlowania skórnych zmian chorobowych. Można ją wcierać w bolące stawy.

Tak sporządzona nalewka działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie.